Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
1 września 2016
W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu można było wysłuchać koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod kierownictwem, najsłynniejszej polskiej dyrygentki Agnieszki Duczmal. Koncert obył się, 28 sierpnia 2016 r. w ramach 17. edycji Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski” organizowanego przez Filharmonię Łódzką.
W programie koncertu znalazły się Legenda - Henryka Wieniawskiego (opr. A. Duczmal),Sinfonia D-dur Adama Haczewskiego, Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego, Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego oraz Sonata Księżycowa Ludwiga van Beethovena (opr. J. Kowalewski).

Tytuł koncertu „Muzyczna legenda” nawiązywał do jednej z koncertowych kompozycji, czyli „Legendy” Henryka Wieniawskiego, ale również do statusu orkiestry, która w kręgu muzycznym uznawana za legendarną.

Orkiestrze składającej się ze znakomitych muzyków przewodzi pierwsza kobieta dyrygent, która wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Agnieszka Duczmal jest laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach (1970), wyróżnioną na IV międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim a także zdobywczynią ze swoja Orkiestrą, Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr.

„Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal nagrał dla Polskiego Radia ponad 10 000 minut muzyki i wykonał setki koncertów. W jego dorobku jest wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha w opr. J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Orkiestra występuje na całym świecie, współpracując z tak znakomitymi artystami, jak Martha Argerich, Kevin Kenner, Mischa Maisky, Jeremi Menuhin, Igor Ojstrach, Alexandre Rabinovitch czy Henryk Szeryng.

Podczas łowickiego koncertu jako solista zaprezentował się Jarosław Żołnierczyk, koncertmistrz orkiestry i lider zespołu Wieniawski Kwartet. Wydarzenie wpisało się w obchody 880-lecia Łowicza.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]