Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
31 lipca 2017
Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie, 30 lipca 2017 r., obchodziło jubileusz 45-lecia swojej działalności! Założone zostało przez Juliana Brzozowskiego (1925-2002), rolnika pracującego na 10 ha gospodarstwie, od najmłodszych lat pasjonującego się rzeźbieniem w drewnie. Obecnie muzeum prowadzi jego syn Wojciech, również zajmujący się rzeźbiarstwem oraz pozostali członkowie rodziny.
Julian Brzozowski pierwsze figury do swojego muzeum zaczął rzeźbić w połowie lat 50-tych. Przez kilka lat figurki przechowywane były w pokojach mieszkalnych i w garażu. W chwili obecnej muzeum składa się z 4 pawilonów. Pierwszy pawilon został otwarty dla zwiedzających w 1972 roku. Znajduje się w nim ponad 400 drewnianych figur, które poukładane zostały w sceny rodzajowe.

Można zobaczyć Szopkę Bożonarodzeniową, idąca wokół kościoła procesję, jadące wesele łowickie, kręcących pedałami rowerzystów, sceny rodzajowe z życia wsi, postaci z historii Polski i wiele innych ciekawostek. Większość figurek jest ruchoma dzięki mechanizmom wymyślonym i wykonanym przez Pana Juliana.

- Drewniany chłop stoi w ogrodzie od 1972 r. Początkowo ustawiony był na pniu gruszy, a tata wkładał ręce w jego rozprute rękawy i grał na skrzypcach marsza dla przybyłych gości. Później zostały dorobione ręce aby jedną z nich mógł unosić do przywitania. Od około 30 lat gospodarzowi towarzyszy małżonka, schowani pod daszkiem wspólnie witają zwiedzających – mówi Wojciech Brzozowski

W tym samym pawilonie możemy zobaczyć kilkanaście łowickich pająków wykonanych przez żonę artysty Wandę Brzozowska (1931-2003), twórczynie ludową, której dziełem są również wycinanki i kwiaty z bibuły. W muzeum znajdują się liczne obrazy namalowane przez córkę Marie Brzozowską-Kosińską, która również zajmowała się malowaniem widoków wokół ruchomych scen, wykonuje również łowickie wycinaki.

Syn Wojciech kontynuuje dzieło ojca. Zajmuje się rzeźbą w drewnie, konserwacją urządzeń poruszających figurami oraz zbiera stare pojazdy konne, narzędzia i urządzenia rolnicze. Jego żona Renata kontynuuje dzieło teściowej. Zajmuje się odnawianiem starych pająków oraz robi nowe według swoich pomysłów.

W drugim budynku można zobaczyć oryginalne stroje ludowe, kilkanaście łowickich skrzyń, kredensy, pająki, wycinanki, malarstwo oraz ruchoma scenę cztery pory roku. Natomiast w trzecim i czwartym zobaczymy wspaniałą kolekcję, składająca się z 35 pojazdów konnych nabytych z okolic Łowicza. Większa część kolekcji stanowią tzw. wolanty ale można zobaczyć też bryczki, stare sanie i wozy chłopskie (drabiniaste z krypą, półkoszkę i wasąg) Kolekcje dodatkowo ubogacają egzemplarze końskiej uprzęży oraz stare urządzenia i maszyny rolnicze. Wokół pawilonów znajduje się piękny i zadbany ogród. Cały kompleks powstał z prywatnych funduszy i są prywatną własnością rodziny Brzozowskich.

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich znajduje się w Sromowie, niewielkiej wsi położonej 10 m. od Łowicza. Warto je odwiedzić w czasie swoich wakacyjnych wycieczek!

Z okazji Jubileuszu 45-lecia działalności muzeum składamy Rodzinie Brzozowskich serdeczne gratulacje i życzenia dalszych owocnych i pomyślnych lat w prowadzeniu placówki, która na ziemi łowickiej jest prawdziwą perłą turystyczną!



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]