Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 sierpnia 2016
„Oto Matka Twoja” to hasło tegorocznej XXI Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę, która wyruszyła w sobotę, 6 sierpnia 2016 r. Trasa pielgrzymki, podobnie jak w latach poprzednich, prowadzi z Łowicza przez Maków, Wysokiennice, Wałcz, Czarnocin, Biskupia Wolę, Longinówkę, Gosławice, Widawkę, Kuźnice, Zawady i Rędziny. Łowiccy pielgrzymi na Jasną Górę dotrą w niedzielę 14 sierpnia.
Zanim wyruszyli w drogę, uczestniczyli we Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej, której przewodniczyli Ordynariusza Diecezji Łowickiej Ks. Bp. Andrzej Franciszek Dziuba i biskup pomocniczy Wojciech Osial. Biskupi zachęcali do codziennego rozważania Słowa Bożego oraz odczytywania znaków, które Bóg daje nam każdego dnia. Pierwszym, powinien być znak Matki Bożej, której zawierzamy wszystkie swoje troski i zmartwienia.

Po mszy, obaj biskupi razem z proboszczem parafii katedralnej Wiesławem Skoniecznym i burmistrzem Łowicza Krzysztofem Janem Kaliński, wyprowadzili pielgrzymów na szlak. Pielgrzymów żegnali także licznie mieszkańcy Łowicza. Podczas dziewięciu dni wędrownych rekolekcji, pokonają oni ponad 200 km.

Przewodnikiem Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej od 2011 roku jest ks. Rafał Babicki. Łowickiej, zielonej grupie przewodzi rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Sławomir Wasilewski. W tym roku pielgrzymów co celu prowadzi łowicka grupa zielona, najliczniejsza ze wszystkich. Wśród pielgrzymów jest młodzież, która niespełna tydzień temu wróciła z Krakowa, gdzie uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży.

Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła na pątniczy szlak w 1996 roku z inicjatywy ówczesnego ordynariusza bp. Alojzego Orszulika. Nie znaczy to bynajmniej, że wierni z diecezji wcześniej nie pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej. Robili to z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Duża część pątników jeździła do stolicy, by stamtąd rozpoczynać wędrowanie. Inni, jak choćby grupa zielono-brązowa z Łowicza, dołączali do pielgrzymki warszawskiej drugiego dnia w Miedniewicach.

Na przełomie 18 lat przewodnikami ŁPPM byli: ks. Dariusz Matuszyński SDB (1996–1998), ks. Tomasz Jackowski (1999–2001), ks. Robert Kwatek (2002–2010) i ks. Rafał Babicki, który ster przewodnika trzyma od 2011 r. ŁPPM, w przeciwieństwie do tradycyjnej „Łowickiej Jaskółki” – Pieszej Pielgrzymki z Łowicza na jasna Górę, która corocznie do Częstochowy wyrusza w maju, jest pielgrzymką typowo młodzieżową. Ponad 95 proc. wszystkich pielgrzymów stanowią w niej uczniowie i studenci. W jej szeregach nie brakuje także młodych małżeństw, pielgrzymujących często z bardzo małymi dziećmi. Przez wiele lat najstarszy, nie tylko wiekiem, był nieżyjący już Zygmunt Urcus, który do Jasnogórskiej Panienki (wcześniej z innymi grupami) wędrował prawie 70 razy!

Tekst: Jacek Rybus. Źródła: www.gosc.pl, www.lppm.pl



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]