Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
26 czerwca 2017
Przez dwa dni gościła w parafii katedralnej w Łowiczu kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Do parafii przybyła, 23 czerwca 2017 r. kończąc nawiedzenie diecezji łowickiej. Powitanie Obrazu, rozpoczęło się w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja z której wyruszyła procesja na skrzyżowanie ulic 3 Maja i Tkaczew, gdzie została przekazana kopia wizerunku Matki Bożej.
Następnie procesja powróciła do Katedry z Obrazem Jasnogórskim, w której została odprawiona uroczysta Msza Święta na rozpoczęcie nawiedzenia. Głównym celebransem był biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.

Cudowny Obraz udostępniony był wiernym przez całą noc. Każdy mógł o dowolnej porze przyjść i spotkań się Maryją, biorąc udział w różnych nabożeństwach prowadzonych m.in. przez parafialne grupy modlitewne.

Uroczystości zakończenia nawiedzenia Obrazu MB w Diecezji Łowickiej rozpoczęły się następnego dnia, w samo południe, 24 czerwca na Starym Rynku. Pomiędzy ratuszem miejskim, a katedrą zbudowany został wielki ołtarz, przy którym odprawiona została Masza Święta.

W nabożeństwie wzięli w niej udział duchowni oraz wierni przybyli ze wszystkich parafii diecezji łowickiej. Uroczystość transmitowana była na żywo w ogólnopolskiej telewizji „Trwam”.

Kolejne takie nawiedzenie będzie miało miejsce dopiero za 40 lat.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]