Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 marca 2017
Znane są już wyniku konkursu Małe Granty 2017, ogłoszonego przez Łowicki Ośrodek Kultury. Spośród 38 zgłoszonych projektów wytypowano 10, które będą realizowane przy wsparciu pieniędzy grantowych. W sumie do rozdysponowania było 35 tysięcy złotych.
Wyniki naboru: załącznik pod tekstem

Poniżej prezentujemy projekty, które zostały wybrane do realizacji przez Komisje Konkursową, skład której tworzyli: Karolina Michalska, Krystian Cipiński, Ewa Kochanek-Zbróg, Mateusz Rudak i Jakub Papuga.

Małe Granty 2017 – opisy projektów

Orkiestra Miasta Łowicza, muzyczna altana
Projekt polegać będzie na zorganizowaniu i przeprowadzeniu koncertu na kwintet dęty blaszany (trąbka, waltornia, puzon, tuba) i perkusję. W tarakcie koncertu muzycy wykonają utwory muzyki rozrywkowej i filmowej. Celem zadania jest: zachęcenie dzieci i młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do podjęcia nauki gry na instrumencie, dostarczenie odbiorcom miłych wrażeń muzycznych, zapoznanie widowni z brzmieniami i wyglądem instrumentów, które nie są dostępne dla każdego na co dzień.

Galeria Browarna w Łowiczu, wystawa rysunków Stanisława Noakowskiego(1867-1928) w 150-tą rocznicę urodzin związanego z Łowiczem artysty
Stanisław Noakowski, to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej sztuki a zarazem jeden z największych twórców (obok Chełmońskiego) związanych z naszym miastem. W latach 1884-86 uczył się w gimnazjum łowickim w ramach Łowickiej Szkoły Realnej. W Łowiczu kształtowała się jego wyobraźnia twórcza, tu powstawały jego pierwsze prace. Wystawa ma przypomnieć i upowszechnić te fakty w roku Jubileuszu 150-lecia urodzin artysty, oraz zaprezentować współczesnemu widzowi twórczość rysunkową o najwyższej klasy artystycznej. Przy okazji wystawy, zostanie przywołana postać Łowiczanina, Zygmunta Pągowskiego(1905-1974), lekarza, rysownika, wielkiego admiratora i kolekcjonera twórczości Stanisława Noakowskiego. Wystawa zakończy się uroczystym finisażem w dniu śmierci artysty 1 października.

Wąsikowska/Mosiewicz, to miasto to moja opowieść. Warsztaty teatru dokumentalnego
To miasto to moja opowieść to kompleksowy projekt dotyczący teatru dokumentalnego. Złożony z cyklu warsztatów (aktorskich, scenariopsarskich), których efektem będzie pokaz work in progress spektaklu opartego na historiach łowiczanek i łowiczan, przygotowanego pod okiem profesjonalnych twórców teatralnych. W ramach projektu odbędzie się również pokaz nagradzanego na festiwalach w całej Polsce spektaklu dokumentalnego „Jesteśmy przynętą, kochanie!” (teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, reż. Agnieszka Wąsikowska).

Grupa ATELIER z I LO w Łowiczu, Chełmońskie fotostylizacje (prelekcje, warsztaty, konkursy dla młodzieży)
Projekt polegać będzie na zorganizowaniu i przeprowadzeniu cyklu prelekcji, warsztatów oraz konkursów dla młodzieży z I LO interesującej się sztuką.
Pierwsze spotkanie z ekspertem poświęcone będzie wybranym zagadnieniom z malarstwa światowego do XX . Druga prelekcja dotyczyć będzie sztuki współczesnej. Kolejne spotkanie – warsztat – poszerzy wiedzę uczniów w zakresie podstaw artystycznej fotografii czystej, fotografii kreatywnej, obsługi aparatu, języka fotografii oraz estetyki. Zadaniem kolejnego specjalisty będzie przeprowadzenie warsztatu z zakresu podstaw grafiki komputerowej – obróbka zdjęć, retusz. Po każdym z warsztatów zostanie przeprowadzony konkurs fotograficzny adresowanych do młodzieży I LO oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu Łowicza.Prace konkursowe zostaną zaprezentowane na wystawie w Łowickim Ośrodku Kultury.

Marek Mucha, warsztaty instrumentalne gramy z pasją
Projekt polegać będzie na zorganizowaniu oraz przeprowadzeniu warsztatów instrumentalnych. Warsztaty poprowadzą: Grzegorz Krawczyk-instrumenty perkusyjne, Paweł Larysz-instrumenty perkusyjne, Bartłomiej Krawczyk-gitara basowa, Mateusz Owczarek–gitara. Zadaniem projektu będzie poszerzenie wiedzy muzycznej, zapoznanie sie z nowościami branży muzycznej, wzrost zainteresowania grą na instrumentach, propagowanie kultury w Łowiczu a także poza granicami miasta, integracja środowiska muzycznego.

Anna Dutkiewicz, zorientuj się w sobie. Akademia kobiet 2017
W ramach projektu odbędą się zajęcia taneczne oraz warsztaty z wykorzystaniem metod coachingowych, na które składać się będzie część teoretyczna (krótki wykład z prezentacją slajdów) oraz praktycznej (ćwiczenia, interakcje w grupach). Uczestniczki wezmą udział w warsztatach tanecznych w dwóch blokach tematycznych, na różnym poziomie zaawansowania. Zdobędą wiedzę o regionach niezbędną do zrozumienia tańca w jego kulturowym kontekście, informacje o zwyczajach i rytuałach tam panujących.
Zwieńczeniem warsztatów będzie przygotowanie choreografii, która zostanie zaprezentowana podczas spotkania integracyjnego zorientowanych na siebie kobiet.

Elżbieta Grzegorek, wioska indiańska
Projekt polegać będzie na zorganizowaniu i przeprowadzeniu cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży, których tematyka będzie oscylowała wokół kultury i obyczajów Indian. Tematyka warsztatów będzie zróżnicowana np.: projekcja filmu, warsztaty plastyczne: wyrób amuletów, wykonanie pióropusza indiańskiego, zawody sprawnościowe plemion indiańskich, warsztaty kulinarne, warsztaty taneczne: taniec indiański.
Zadaniem projektu jest integrowanie dzieci i młodzieży na przestrzeni działalności artystycznej oraz integrowanie społeczności lokalnej a także rozwój poznawczy, stymulowanie kreatywności oraz trening współpracy dzieci i młodzieży.

Michał Janocha, wakacyjna przetwórnia młodych talentów 2
„Wakacyjna Przetwórnia Młodych Talentów” to warsztaty muzyczne skierowane do mieszkańców Łowicza oraz okolic połączone z dwoma lub trzema koncertami. Pierwszą i najważniejszą zasadą warsztatów jest brak granicy wiekowej oraz stopnia zaawansowania w sztuce muzycznej, od zupełnych amatorów aż po zawodowców pragnących podszkolić swój warsztat. Chętni będą mogli zgłaszać się do trzech prowadzących zajmujących się odmiennymi muzycznymi stylistykami.

Główne kategorie warsztatów to:
  1. Śpiew, zespoły wokalne (Hanna Gieda)
  2. Zespoły rozrywkowe (Jakub Kraszewski)
  3. Zespoły klasyczne (Michał Janocha)
Michał Grzejszczak i Dagmara wolska jako RAJTY STUDIO, pamięć mojego miasta
Celem projektu jest wyprodukowanie cyklu 12 fotografii inspirowanych kadrami uchwyconymi przez lokalnych fotografów, portretujących codzienne życie Łowicza na przestrzeni końca XIX i początku XX wieku. Realizacja da twórcom i statystom szansę przeniesienia się w czasie, a powstałe w ten sposób zdjęcia połączą teraźniejszość z minioną epoką, wplątując nieświadomego odbiorcę – widza, w wyimaginowany, sztucznie wykreowany świat.
Fotografie wyprodukowane zostaną przy współudziale zaangażowanych w projekt łowiczan – zarówno statystów i odtwórców amatorsko odgrywających zainscenizowane sytuacje oraz zawodowców związanych z miastem. W kolejnym etapie fotografie w formie wydruków umieszczone zostaną w przestrzeni miejskiej, dając mieszkańcom i ich twórcom możliwość obcowania z efektem wspólnej pracy.

Michał Słomski, urzędnicy i personel Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Łowiczu (XIV-1531) – monografia naukowa
Celem projektu będzie opublikowanie monografii naukowej, dotyczącej urzędników i personelu zamku arcybiskupów gnieźnieńskich w Łowiczu we wcześniejszym okresie jego funkcjonowania (XIV w. – 1531 r.). Wśród zagadnień badanych w książce będzie sposób funkcjonowania łowickiego zamku na przełomie średniowiecza i nowożytności, przedstawienie osób odpowiedzialnych za zarząd kompleksu łowickich dóbr arcybiskupich (przede wszystkim starostów łowickich) oraz za codzienne życie na zamku (stała służba zamkowa, mieszkańcy okolicznych wsi). Główną motywacją do podjęcia zadania jest chęć przybliżenia lokalnej społeczności najwcześniejszych dziejów zamku oraz osób związanych z miastem. Książka będzie współfinansowana przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i zostanie wydana w Wydawnictwie IH PAN.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]