Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 lipca 2016
W sali barokowej łowickiego Muzeum, 7 lipca 2016 r. , odbyły się główne uroczystości Jubileuszowe 880-lecia Łowicza. Dokładnie 7 lipca 1136 roku o Łowiczu, jako jeszcze wówczas osadzie, wspomina bulla papieża Innocentego II wydana w Pizie. Dokument zatwierdza prawo arcybiskupów gnieźnieńskich do dóbr łowickich, nadanych kościołowi przez księcia z rodu Piastów.
Uroczystości rozpoczęły się spotkaniem w którym wzięły udział licznie zaproszeni goście. Wśród nich obecni byli m.in. Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, zasiadająca w Zarządzie Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska oraz łowiczanin Marcin Kosiorek, doradca wojewody łódzkiego. Na obchody przyjechali także burmistrzowie miast partnerskich Łowicza, Krzysztof Krzemiński z Redy i Edward Maniura z Lublińca.

Podczas spotkania odczytane zostały gratulacje i życzenia dla łowiczan wystosowane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, prezes Rady Ministrów Beatę Szydło oraz dwóch łowickich biskupów seniorów Alojzego Orszulika i Józefa Zawitkowskiego, którzy ze względu na słaby stan zdrowia nie zdecydowali się na udział w spotkaniu. Gratulacje łowiczanom na ręce burmistrza Krzysztofa Jana Kalińskiego złożyli także burmistrzowie Redy i Lublińca - miast partnerskich Łowicza, którzy dodatkowo podarowali miastu ławeczkę przyjaźni. Stanęła ona w sąsiedztwie ratusza miejskiego przy drogowskazie miast partnerskich. Mam być ona symbolem znakomitej współpracy pomiędzy miastami.

Następnie burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński podziękował wszystkim stowarzyszeniom i organizacjom za działania na rzecz miasta. Przedstawiciele grup działających w mieście otrzymali na pamiątkę jubileuszowe dyplomy.

Po zakończeniu spotkania w Muzeum, wszyscy udali się autobusami MZK na Rondo Niepodległości, gdzie na 22 metrowym maszcie wywieszona została flaga Miasta Łowicza. Płótno o wymiarach 4,5 m x 7,2 m. z dwoma pelikanami na błękitnym tle, powiewać będzie nad miastem do 11 listopada. W dniu Narodowego Święta Niepodległości zastąpią je flaga narodowa. Flagę na maszt wciągnęli burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Michał Trzoska. Masz poświecił biskup senior Józef Zawitkowski , któremu towarzyszył proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Skonieczny.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Mikołaja w intencji miasta i mieszkańców. Przewodniczył jej biskup senior Józef Zawitkowski. Eucharystię koncelebrowali proboszcz łowickiej katedry ks. Wiesław Skonieczny i ks. Andrzej Stefański, proboszcz parafii w Damasławku na Wielkopolsce. O muzyczną oprawę liturgii zadbał Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”.

Podczas kazania biskup opowiadał o początkach miasta, nawiązując do biblijnego stworzenia świata oraz wspominając ważne wydarzenia z kart historii prymasowskiego grodu i kolegiaty.

Uroczystości Jubileuszowe 880-lecia Łowicza zakończył koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej, której towarzyszyła solistka Marzena Myszuk. W świątyni zabrzmiał m.in. hejnał Łowicza, hymn Gaude Mater Polonia oraz Kołysanka Maryi Panny.

Zobacz także


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]