Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 października 2014
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Łowiczu serdecznie zapraszają wszystkich na spotkanie, którego tematem będą „Łowickie Nekropolie”.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Spotkania z Historią” we wtorek, 21 października 2014 r. o godz. 16.30 w siedzibie biblioteki przy Starym Rynku w Łowiczu, wejście od strony ul. 3 maja.

Podczas spotkania przedstawiona zostanie historia łowickich cmentarzy oraz omówione podjęte działania, mające na celu ocalenie najciekawszych obiektów sztuki sepulkralnej dla przyszłych pokoleń Łowiczan. Prelekcje poprowadzą dwaj łowiccy przewodnicy PTTK Zdzisław Kryściak i Jacek Rybus.

Spotkaniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej Łowickim Nekropoliom. Zdjęcia autorstwa Sylwestra Cichala i Jacka Rybusa prezentowane były w 2006 r. w bazylice katedralnej w Łowiczu. Warto jednak przypomnieć sobie te fotografii, gdyż teraz mają one nie tylko znaczenie ekspozycyjne ale również dokumentalne. Wiele bowiem grobów, prezentowanych na zdjęciach, „zniknęło” z cmentarnego krajobrazu. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Warto przypomnieć, że dotychczas dzięki hojności darczyńców, Łowickiemu PTTK udało się wyremontować w sumie 8 grobów:
  • grobowiec Walentego Lilienheima i Marii Sienkiewicz z końca XIX wieku na cmentarzu katedralnym,
  • groby Franciszka Mazowieckiego i Jego żony z 1907 r. na cmentarzu katedralnym,
  • grób Stanisława Lisickiego, doktora medycyny Fakultetu Paryskiego z 1882 r. na cmentarzu katedralnym,
  • grób Maurycego Klimeckiego na cmentarzu Świętego Ducha,
  • dwa groby Rodziny Hauszyldów z 1893 r. i 1905 r. na cmentarzu Świętego Ducha,
  • grób Kazimierza Szymanowskiego z 1908 r. na cmentarzu Świętego Ducha.
Obecnie prowadzone są prace renowacyjne przy grobowcu Legionisty z 1919 r - Władysława Frątczaka, znajdującego się na cmentarzu katedralnym. Grobowiec ten z racji swoich rozmiarów i wysokich kosztów renowacji, remontowany jest w trzech etapach.

I etap prac sfinansowany został z pieniędzy pozyskanych przez PTTK Oddział w Łowiczu z Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa w Łodzi, w ramach projektu realizacji Miejsc Pamięci Narodowej. II etap pokryty został z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty. W tym roku, pieniądze zbierane będą na pokrycie kosztów III etapu remontu grobowca.

Film o Łowickich Nekropoliach. Warto zobaczyć:
www.youtube.com/watch?v=fGxIRn5260w&feature=share
www.youtube.com/watch?v=xZsr4xUaA5M



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]