Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 stycznia 2015
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im.10 Pułku Piechoty przekazali Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, znaleziony na pod łowickiej wsi, element samolotu PZL 23 Karaś. Uroczystość przekazania cennego historycznie znaleziska odbyła się w poniedziałek, 19 stycznia 2015 r.
Lotkę przekazali Krzysztof Wroński (miał olbrzymi udział w zabezpieczeniu znaleziska) i Piotr Marciniak (prezes Stowarzyszenia).

Dlaczego lotka ma wyjątkowy charakter?
Jest to jeden z nielicznych elementów samolotu z września 39 znaleziony w tak dużej części, w oryginalnym malowaniu, ze śladami walk 1939. Części znalezione do tej pory przez eksploratorów to szczątkowe fragmenty maszyn, których wielkości to kilkanaście centymetrów.

Przypomnijmy o historii znalezienia lotki (opis z marca 2014)
W marcu 2014 roku członek Stowarzyszenia Historycznego im.10 Pułku Piechoty i pasjonat militariów Krzysztof Wroński natrafił w okolicach wsi Bogoria koło Łowicza, na fragment skrzydła niewiadomego pochodzenia. Właścicielem skrzydła był Pan Stanisław ,który przechowywał je 70 lat w swoim gospodarstwie. Pan Stanisław przekazał je Krzysztofowi. Dokonano oględzin fragmentu części samolotu (w analizie pomagali Wojciech i Szymon Tomaszewscy pasjonaci lotnictwa z Fundacji „Było nie minęło”).

Analiza dała niesamowite wyniki. Okazało się ,że Krzysztof namierzył „lotkę”- prawego skrzydła samolotu PZL 23 „Karaś”. Odkrycie okazało się większe niż przypuszczano, gdyż do tej pory zachowało się tylko kilka części tak dużej wielkości z samolotów przedwojennego polskiego lotnictwa wojskowego (głównie pojedyncze blachy z poszycia). Znalezisko posiada ślady po kulach oraz dużo org. lakieru Szybka decyzja Krzyśka wraz z członkami Stowarzyszenia dała efekt w postaci wizyty członków ekipy „Było nie minęło” u „dziesiątaków”.

Lotka pochodziła z samolotu PZL 23 „Karaś”, wchodzącego w skład 34 eskadry rozpoznawczej (stan na 10.09 to 5 karasi i 1 RWD-8 ). Samolot rozbił się przy przymusowym lądowaniu po wcześniejszym ostrzelaniu, przy zapadającym zmierzchu 11 września pod Sobotą nad Bzurą.

Załoga w składzie; pilot por. Kosmowski, por. obs. Michalak, strz. samol. Wawrzak. Wszyscy przeżyli i powrócili do eskadry.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]