Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 stycznia 2015
Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego. W tradycji polskiej, ale nie tylko, Objawienie Pańskie nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli. Osoby te, zwane także Mędrcami czy też Magami, według tradycji chrześcijańskiej miały podążać za Gwiazdą Betlejemską i przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, aby przekazać mu dary: Mirrę, Kadzidło i Złoto.
Nawiązując do tego wydarzenia, co raz częściej na ulicach miast można spotkać w tym dniu kolorowe korowody Trzech Króli, które przybierają formę wędrownych Jasełek – przedstawień nawiązujących do Bożego Narodzenia. Nie inaczej było w Łowiczu.

Orszak Trzech Króli tym razem miał szerszą oprawę niż w latach ubiegłych, gdyż przeszedł przez całe miasto, z kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja na Starym Rynku.

Prowadzili go, jadąc na koniach Trzej Królowie, ubrani w charakterystyczne stroje. Za nimi szli mieszkańcy Łowicza ubrani również kolorowo. Dzieci na głowach miały korony, a niektóre flagi, którymi radośnie wymachiwały.

W trakcie przemarszu przedstawione zostały trzy scenki rodzajowe. Pierwsza z nich, przy bramie głównej cmentarza katedralnego ukazywała zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny i Edykt Cezara Augusta. Przygotowali ją dzieci i młodzież z parafii przy ulicy Brzozowej. Drugą inscenizacją było przedstawienie Dworu Heroda. W rolę urzędników króla wcieliła się młodzież z Zespół Szkół Pijarskich.

Trzecia scenka przedstawiała złożenie darów przy żłóbku ustawionym na Starym Rynku. Wszystkie scenki swoim śpiewem uświetniła schola Dzieci Królowej Pokoju, działająca w strukturach szkoły pijarskiej.

Radosny przemarsz w Łowiczu odbył się już po raz trzeci. Przewodniczył mu Ordynariusz Diecezji Łowickiej ks. bp Andrzej Franciszek Dziuba.

Trochę historii…
Orszak Trzech Króli to uliczna parada organizowana w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata. Podczas Orszaku, Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki. Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał, jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik. Od 2004 roku organizowano w nie jasełka, w których brali udział wszyscy uczniowie.

Zwiększająca się liczba uczniów sprawiła, że w roku 2008 jeden z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą oraz Piotrem Podgórskim (dyrektorem Sternika) wpadli na pomysł, aby z jasełkami wyjść na ulicę, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję.

Kolejnym etapem organizacji było zaproszenie grupy rodziców ze szkoły do wspólnej burzy mózgów. W czasie dyskusji padł pomysł Dariusza Karłowicza, jednego z zaproszonych ojców, aby scenariusz oprzeć na historii Trzech Króli. Autorem nazwy Orszak Trzech Króli oraz pierwszego scenariusza był Piotr Giertych, wraz z pomocą wielu rodziców i innych osób zaangażowanych.

W pierwszych Orszakach uczestniczyli jedynie uczniowie szkoły Żagle, do kolejnych przyłączyły się inne szkoły. Na czele Orszaku, jako główny pasterz szedł arcybiskup Kazimierz Nycz. W inicjatywę – publicznego świętowania Bożego Narodzenia i Orszaku Trzech Króli włączyły się też Fundacja Świętego Mikołaja oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Obecnie Fundacja współpracuje z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia. Logo i symbole Orszaku zaprojektował Jarosław Kłaput znany m.in. z przygotowania projektu muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Stroje w postaci kolorowych peleryn zaprojektowali inni rodzice dzieci uczących się w Żaglach.

Pierwszym reżyserem przedsięwzięcia był Jerzy Stokłosa, a scenariusz konsultowano z Maryną Miklaszewską, autorką libretto do musicalu Metro. Orszakowy scenariusz został w roku 2012 dopracowany przez Jana Walkiewicza. Na rok 2013 dla uczestników orszaku pod hasłem: „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu” przygotowano specjalną aplikację mobilną z zestawem 208 kolęd.

Orszaki w różnych miastach
W 2010 Orszaki odbyły się w Warszawie, Krakowie i Toruniu W 2011 z powodu uczynienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy zainteresowanie Orszakami znacznie wzrosło. Orszaki odbyły się w następujących miastach: Warszawa - ok. 15 tys. Ludzi, Orszak transmitowały na żywo TVP 1, TVP Polonia i Polsat News, Wrocław - ok. 5 tys. Uczestników, Kraków - ok. 3 tys. Uczestników, Poznań - ok. 3 tys. Uczestników, Szczecin - ok. 700 uczestników, Gdańsk - ok. 600 uczestników.

Obecnie Orszaki można zobaczyć w Polsce, co roku na ulicach większych i mniejszych miast. W dniu 6 stycznia 2012 Trzej Królowie, w towarzystwie innych świętujących przeszli już ulicami: Bielsku-Białej, Chorzowa, Gdańska, Jarosławia - ok. 30 tys. uczestników w 40-tys. mieście, Jeleniej Góry, Katowic, Kłodzka, Krakowa - ok. 5 tys. uczestników; Kudowy - Zdroju, Lublina, Łodzi, Płocka, Poznania - ok. 4 tys. uczestników, Starachowic - ok. 13 tys. uczestników, Szczecina, Śremu, Torunia, Warszawy - ok. 32 tys. uczestników, Włocławka, Wrocławia, Zakopanego, Zielonej Góry Łowicza oraz innych miast.

Foto: www.lowicz.eu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]