Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
2 grudnia 2014
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu odwiedzili kolejne historyczne miejsce związane z pułkiem, którego tradycje, na co dzień kultywują. Tym razem udali się do Cieszyna, gdzie znajdował się garnizon 31 pułku strzelców austriackich, przejęty 1 listopada 1918 r. przez polskich żołnierzy służących w wojsku CK, z których to powstał 10 Pułk Piechoty, najpierw Ziemi Cieszyńskiej, a później na łowickiej.
Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z sekretarzem miasta w ratuszu. Tam wysłuchali informacji o dawnej zabudowie rynku oraz wykonali pamiątkowe zdjęcia sali obrad miasta. Dzięki uprzejmości władz Cieszyna wzięli udział w zwiedzaniu miasta z przewodnikiem. Odwiedzili m.in. koszary 31 pułku strzelców austriackich –późniejsze 10 pp oraz cmentarz komunalny, na którym spoczywają żołnierze polegli w walkach 1914-1919. Będąc na cmentarzu, jak mają w zwyczaju, złożyli na mogiłach kwiaty i zapalili znicze.

Następnego dnia zwiedzili Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, dzięki uprzejmości dyrektora placówki Krzysztofa Neściora.

Historia Cieszyna i żołnierzy 10pp splata się w swojej historii. Wielu żołnierzy 10pp (będących weteranami walk z 1919 r. z Czechami) odwiedziło Łowicz okresie II RP, otrzymując wyróżnienia i odznaki pułkowe od dowódcy płk Mariana Krudowskiego.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]