Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
30 lipca 2021
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński serdecznie zaprasza do udziału w corocznych obchodach, upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego, jednego z najkrwawszych wystąpień zbrojnych przeciwko wojskom niemieckim w 1944 r., zorganizowane przez Armię Krajową w ramach Akcji „Burza”.
1 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00, na cmentarzu katedralnym w Łowiczu przy pomniku Szarych Szeregów, odbędą się miejskie obchody powstania. Na chętnych do wzięcia udziału w obchodach, na Starym Rynku od godz. 16:30 czekać będzie autobus MZK, który o godz. 16:45 przewiezie uczestników na miejsce uroczystości.

W tym roku mija dokładnie 77 lat od tego niezwykle ważnego wydarzenia. Przypominamy, że głównym celem powstania było ratowanie suwerenności kraju, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny, a także obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR.

Powstanie wybuchło 1 sierpnia i trwało do 3 października 1944 r. Straty po stronie polskiej w tym wielkim zrywie narodowym wyniosły około 10 tys. zabitych i 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród Niemców było 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy oraz 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.

Warto również pamiętać o tym, że przed 82 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skale światową. Jego dziełem było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, ale także stworzenie siły moralnej i tradycji niepodległościowej, pozwalających przetrwać czas komunistycznej dyktatury.

Oddajmy część bohaterskim żołnierzom, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce! Uczcijmy to wydarzenie, wywieszeniem flagi narodowej, minutą ciszy, głosem dzwonów kościelnych i syren oraz swoją obecnością.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]