Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Miasta partnerskie
Łowicz prowadzi szeroką współpracę z sześcioma miastami partnerskimi. Są to: Colditzv(Niemcy), Lubliniec, Soleczniki (Litwa), Reda, Saluzzo (Włochy) oraz Montoire-sur-le-Loir (Francja). Współpraca ma charakter kulturalny, społeczny, gospodarczy i turystyczny.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
3 sierpnia 2016
W poniedziałek, 1 sierpnia 2016 r. minęła 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Było ono jednym z najkrwawszych wystąpień zbrojnych przeciwko wojskom niemieckim w 1944 r., zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach Akcji „Burza”. Z tej okazji, jak co roku, punktualnie o godzinie 17:00 zawyły syreny alarmowe i rozdzwoniły się dzwony wszystkich łowickich kościołów. Łowiczanie na chwilę przystanęli, aby minutą ciszy oddać hołd poległym w obronie Warszawy.
Tego dnia na cmentarzu katedralnym w Łowiczu, przy grobach żołnierzy II Wojny Światowej oraz pomniku poświęconym Szarym Szeregom, odbyły się miejskie uroczystości w których wzięły udział władze samorządowe miasta i powiatu lowickiego, poczty sztandarowe oraz licznie przybyli mieszkańcy Łowicza.

Gdy syreny ucichły Orkiestra Miasta Łowicza zagrała Hymn Narodowy po którego wybrzmieniu, glos zabrał burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. Zanim rozpoczął opowiadać o heroizmie żołnierzy Armii Krajowej oraz cywilów prowadzących nierówną i osamotnioną walkę z niemieckim okupantem, zwrócił uwagę na brak kombatantów, na uroczystości.

- Tak obawialiśmy się, że kiedyś przyjdzie taki czas, że wśród uczestników sierpniowych uroczystości zabraknie kombatantów - mówił burmistrz Kaliński, gdy w chwili wypowiadanych słów jego oczom ukazał się żołnierz Armii Krajowej i Szarych Szeregów Julian Zakrzewski, który wraz z żoną podążał na obchody. Okazało się, że był on jedynym przedstawicielem Państwa Podziemnego, który uczestniczył w rocznicy. Wielu kombatantów „odeszło już na swoją ostatnią służbę”.

Burmistrz przypomniał okoliczności wybuchu powstania oraz szeregu zniszczeń, których w przeciągu dwóch miesięcy doświadczyła Warszawa. „Najbardziej przerażające są straty w ludności”–mówił burmistrz. „W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo lub zaginęło również około 2,3 tys. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga, którzy usiłowali pomóc walczącej Warszawie. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.

Do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet, oraz niemal całe dowództwo AK. Straty niemieckie w czasie walk w Warszawie wyniosły około 16 tys. zabitych i zaginionych żołnierzy. Pamiętajmy o tym tragicznym wydarzeniu, o powstańcach o cywilach” – zachęcał burmistrz.

Następnie proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Wiesław Skonieczny, poprowadził modlitwę w intencji poległych. Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem poświęconym harcerzom z Szarych Szeregów oraz żołnierzom Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono znicze, a Orkiestra Miasta Łowicza zagrała kilka powstańczych utworów.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]