Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Miasta partnerskie
Łowicz prowadzi szeroką współpracę z sześcioma miastami partnerskimi. Są to: Colditzv(Niemcy), Lubliniec, Soleczniki (Litwa), Reda, Saluzzo (Włochy) oraz Montoire-sur-le-Loir (Francja). Współpraca ma charakter kulturalny, społeczny, gospodarczy i turystyczny.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 czerwca 2022
Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza do udziału w obchodach Bożego Ciała w Łowiczu. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa tradycyjnie rozpocznie się, 16 czerwca 2022 r. o godz. 10:30 uroczystą Mszą Święta w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu.
PROCESJA BOŻEGO CIAŁA
Po Mszy Świętej, zgodnie ze starym zwyczajem, wyruszy procesja do czterech ołtarzy zlokalizowanych na terenie miasta. Trasa procesji prowadzić będzie z Bazyliki Katedralnej znajdującej się na Starym Rynku ulicami: 11 Listopada, Tkaczew i 3 Maja. Pierwszy ołtarz znajdował się będzie przed kościołem Ojców Pijarów. Drugi przed kościółkiem Świętego Leonarda i Świętej Małgorzaty na Końskim Targu. Trzeci przy skrzyżowaniu ul. Tkaczew i ul. 3 Maja, a ostatni, czwarty, przy dzwonnicy bazyliki. Powrót na Stary Rynek odbywać się będzie ul. 3 Maja.

Ołtarz pierwszy znajdować się będzie przy kościele pw. Matki Bożej Łaskawej i Świętego Wojciecha i przygotują go Ojcowie Pijarzy. Drugi przy kościele pw. Świętego Leonarda i Świętej Małgorzaty przy Końskim targu przygotuje Cech Rzemiosł Różnych i Przedstawiciele Drobnej Przedsiębiorczości. Trzeci przy ul. Tkaczew (dawnym pawilonie PSS Społem „Kasia” mieszkańcy ulicy Spokojnej i ulic przyległych czyli dawnych Zielkowic I, a czwarty na Starym Rynku Wspólnoty Neokatechumenalne z parafii katedralnej.

WIDOWISKO PREZENTACJI SZTUKI LUDOWEJ
W tym roku nie będzie Parady Księżaków i warsztatów ludowych, a stoiska z rękodziełem rozstawione zostaną przy uliczce prowadzącej do Muszli Koncertowej w parku Błonia. Tam też odbywać się będzie Widowisko Prezentacji Sztuki Ludowej. Imprezę poprowadzą znani i lubiani konferansjerzy: twórczyni ludowa Anna Staniszewska i przewodnik PTTK oraz gawędziarz Eligiusz Pietrucha. Na scenie zaprezentują się znane i lubiane zespoły ludowe.

PROGRAM:
 • 14:00-14:10 otwarcie prezentacji ludowych
 • 14:10-14:40 Zespół Śpiewaczy „KSINZOKI”
 • 14:45-15:00 Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „ZDUNY”
 • 15:10-15:25 Kapela ludowa „GIENIOLNI”
 • 15:30-15:50 Dziecięcy Zespół Ludowy „KOCIERZEWIACY”
 • 16:00-17:00 Dziecięco-Młodzieżowy Zespól Ludowy „KODERKI”*
 • 17:05-17:30 Zespół Pieśni i Tańca „BLICHOWIACY”
Na stoiskach przy muszli będzie można zapoznać się także z wydawnictwami Łowickiego Ośrodka Kultury związane z folklorem, które powstały w czasie pandemii (2020-2021) z projektów:
 • Z gwarą za pan brat! - działania promujące folklor łowicki
 • Gwara Księstwa Łowickiego. Wersja dla każdego vol.1
 • Łowicka Kultura Ludowa na starej fotografii
 • Chłopi Forever
Tego dnia będzie można również zwiedzać Muzeum w Łowiczu, mieszczące się przy Starym Rynku. To jedno z największych i najważniejszych muzeów w województwie łódzkim! Prezentuje bogatą kolekcję eksponatów, ukazujących wielką historię Miasta Łowicza i kulturę ludową Księżaków, mieszkańców ziemi łowickiej, terenu dawnego Księstwa Łowickiego! Koniecznie trzeba je odwiedzić.

Uwaga! Zmianie ulega lokalizacja straganów komercyjnych tzw. „bobików” i stoisk gastronomicznych. Zlokalizowane one będą na Targowisku Miejskim.

Tradycyjnie przy ul. Kaliskiej rozłoży się Wesołe Miasteczko.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]