Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 lipca 2021


Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza mieszkańców do udziału w wydarzeniach, związanych z obchodami 885-lecia Miasta Łowicza. 7 lipca 2021 roku minie 885. rocznica, ukazania się pierwszej, pisemnej wzmianki o Łowiczu. Nazwa miasta, jeszcze występująca jako „Loviche”, pojawiła się w bulli papieża Innocentego II wydanej 7 lipca 1136 r. w Pizie. Dokument ten potwierdzał prawo arcybiskupów gnieźnieńskich do dóbr łowickich, nadanych kościołowi przez księcia z rodu Piastów. Dzień ten, umownie, uznaje się za początek istnienia miasta, chociaż jego historia sięga dużo dalej w przeszłość.

Obchody 885-lecia Miasta Łowicza rozpoczną się w samo południe, 7 lipca 2021 r. hejnałem granym z balkonu ratusza miejskiego, mieszczącego się przy Starym Rynku. W międzyczasie rozdawane będą okolicznościowe upominki. Tego dnia o godz. 18.00 w parku Błonie przed pomnikiem Trzech Narodów, będzie można wysłuchać koncertu urodzinowego pt. „Muzyczne podróże” w wykonaniu: Weroniki Mońki-Chwały (skrzypce, altówka), Macieja Drapińskiego (akordeon) i Mateusza Szwankowskiego (kontrabas, klarnet).

8 lipca o godz. 17:00 i 18:30 zaplanowane jest zwiedzanie ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. Udział w tych wyjątkowych spacerach historycznych należy wcześniej zgłosić pod nr. tel. 46 830 91 95. Ilość miejsc ograniczona! Każda z grup liczyć będzie jedynie 30 osób! Ostatnia wycieczka na zamek, odbędzie się, 9 lipca o godz. 18:30.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]