Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
29 grudnia 2016
W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji nr 1 w Łowiczu przy ul. Jana Pawła II 3, zorganizowany został trzynasty turniej charytatywny pn. „Gwiazdy na Gwiazdkę”, podczas którego sportowcy i kibice pomagają najbardziej potrzebującym. Tym razem pieniądze zbierano dla 25-letniej Ani Nezdropy z Łyszkowic, która jako jedna z nielicznych na świecie, cierpi na niezwykle rzadką dystonię uogólnioną w przebiegu neurdegeneracji typu NBIA2A, związanej z gromadzeniem żelaza w mózgu, spowodowanej mutacjami w genie PLA2G6.
Impreza jak co roku zgromadziła prawdziwe tłumy. Hala OSiR nr 1 w Łowiczu wypełniła się do ostatniego miejsca. Wspólnie udało się 42.827,31 złotych! Już po ogłoszeniu wyników zbiórki pół tysiąca dołożyła ekipa Canal+!

W turnieju wystąpiło pięć drużyn: Ryba Team, Canal +, Polsat Sport, Raperzy i Przyjaciele oraz Oldboy GKS Bełchatów.

Szczegóły wkrótce!

Komu pomagano w tym roku.
Ania Nezdropa, jako jedna z nielicznych na świecie, cierpi na niezwykle rzadką dystonię uogólnioną w przebiegu neurdegeneracji typu NBIA2A, związanej z gromadzeniem żelaza w mózgu, spowodowanej mutacjami w genie PLA2G6. Od najmłodszych lat leczona była w Klinice Neurologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie celem podjęcia leczenia objawowego. Anna ma potwierdzone rozpoznanie neurdegeneracji związanej z gromadzeniem żelaza z obecnością mutacji w genie PLA2G6. Zespół objawów klinicznych obejmuje zaburzenia poznawcze, dyzartrię i dysgrafię, parkinsonizm oraz dystonię (dystonia szyjna oraz dystonia kończyn, najbardziej nasilona w dystalnych częściach kończyn górnych). Ze względu na dominujące objawy dystonii, które utrudniają pielęgnację, i rehabilitację chorej podjęto próbę leczenia toksyną botulinową (preparat Xeomin).

Choroba neurodegeneracyjna związana z kumulacją żelaza w mózgu (NBIA, ang. Neurodegeneration with brain iron accumulation), która występuje Ani jest spowodowana mutacjami w genie PLA2G6, odziedziczonymi po rodzicach. Leczenie jest leczeniem objawowym, jednak są informacje, że zmniejszenie tempa odkładania żelaza może spowolnić postęp choroby. W tym celu u tych chorych podaje się deferipiron (Ferriorix) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA). Pomimo braku ostatecznych opinii na temat skuteczności leczenia u chorych z deficytem PLA2G6, Annę, w związku z rzadkością choroby oraz jej szybkim postępem, winno poddawać się terapii specjalnymi chelatami (np. compasionate therapy). W Polsce na to schorzenie cierpią jedynie 2 osoby. Na świecie ledwie 150.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]