Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 stycznia 2015
W roku 2015 przypada 80. Rocznica śmierci Karola Rybackiego, ważnej postaci na mapie działalności społecznej miasta Łowicza. Karol Rybacki urodził się 16 stycznia 1859 roku w Dobryszycach, obecnie powiat radomszczański. Jednak wpisał się w historię Łowicza swoją działalnością wydawniczą, społeczną i pisarską.
Miastu poświęcił ponad pół wieku swojego życia. Tu rozpoczął swoją działalność społeczną i kulturalną m.in. w ramach Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, Straży Ogniowej. Później był cenionym wydawcą i drukarzem, założycielem w 1911 roku pisma „Łowiczanin”. Był też pierwszym prezesem łowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego założonego w 1908 roku. Zmarł w Łowiczu w 1935 roku, został pochowany na cmentarzu kolegiackim.

Dlatego też Zarząd Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łowiczu w 80 rocznicę śmierci Rybackiego uchwalił „2015 Rokiem Karola Rybackiego w PTTK Łowicz”. W związku z obchodami planowanych jest kilka przedsięwzięć skierowanych do lokalnej społeczności, mających na celu przybliżenie postaci tego wybitnego łowiczanina.

Jakie są plany PTTK?
Za dzień symbolicznej inauguracji Roku Karola Rybackiego przyjęty został 16 stycznia 2015 roku. Data ta nawiązuje do rocznicy urodzin Karola Rybackiego – Pierwszego Prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Łowiczu. Od tego dnia rozpoczną się przygotowania do imprez planowanych przez PTTK.

Z okazji „Dnia Dziecka z PTTK” zostanie zorganizowana prezentacja i rozgrywki dla dzieci w grze planszowej „Podróż po Łowiczu z przeszkodami”. Gra planszowa została wydana i opracowana przez Rybackiego podczas pobytu na internowaniu. Do gry zostaną wykorzystane wydruki plansz opracowane na podstawie „planszówki” zrekonstruowanej w 2005 roku przez Muzeum Guzików Jacka Rutkowskiego.

Na 2 czerwca – w dniu w którym to 1911 roku ukazał pierwszy numer „Łowiczanina”, planowany jest wieczorek literacki, podczas którego członkowie PTTK o/Łowicz oraz zaproszeni goście czytać będą fragmenty tekstów Karola Rybackiego, m.in. „Księżanka Zocha”, „Przemowy weselne i pogrzebowe dla domowego użytku”, „Notatki Jeńca z Danholmu”, fragmentów artykułów z „Łowiczanina”. Spotkanie to będzie miało na celu ukazanie postaci Rybackiego jako pisarza.

W miesiącach czerwiec-sierpień planowana jest organizacja wystawy okolicznościowej „Karol Rybacki – drukarz i wydawca”. Na wystawie zaprezentowane byłyby książki i wydawnictwa Karola Rybackiego oraz wybrane egzemplarze tygodnika „Łowiczanin” ze zbiorów członków PTTK.

W październiku planowana jest promocja książki „Karol Rybacki – wydawca i społecznik. 80. rocznica śmierci” autorstwa przewodnika PTTK Zdzisława Kryściaka.

Na kilkudziesięciu stronach znajdziemy wiele informacji na temat działań kulturalno-społecznych oraz działalności wydawniczej Karola Rybackiego. Książka o Rybackim ukaże się pod logo PTTK.

Zakończenie obchodów Roku Karola Rybackiego planowane jest na 11 listopada. Odbędzie się wówczas spacer z przewodnikiem PTTK szlakiem Karola Rybackiego. Ukazane zostaną miejsca związane z Rybackim, na koniec złożone kwiaty i zapalone znicze na jego grobie.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu staraniem PTTK odnowiony został krzyż i tablica na grobie Rybackiego. Ponadto podczas prezentacji książki „I Wojna Światowa w Łowiczu” autorzy Maciek Malangiewicz i Jacek Rutkowski zapowiedzieli położenie na grobowcu Rybackiego nowej płyty marmurowej z pamiątkowym napisem, na którą pozyskano środki z cegiełek sprzedawanych w trakcie promocji książki. Jak zapewnia Marzena Kozanecka-Zwierz – Dyrektor Muzeum w Łowiczu, w 2015 roku w dziale historycznym na pierwszym piętrze muzeum będzie ukazywana prezentacja multimedialna o Karolu Rybackim, którą zobaczyć będą mogli mieszkańcy i turyści zwiedzający muzeum.

Być może uda się wydać reprint powieści Rybackiego – „Księżanka Zocha” lub wydanej w jego oficynie w 1925 roku książki „Jaśko Badylów – obrazek sceniczny z życia chłopów Księstwa Łowickiego”. Na koniec dodajmy, że Maciej Malangiewicz zapowiedział też wystąpienie do kilku instytucji i środowisk społecznych o poparcie wniosku o pośmiertne nadanie Karolowi Rybackiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łowicza. Nie wykluczone, że również inne instytucje włączą się w obchody 80. rocznicy śmierci Karola Rybackiego.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]