Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 czerwca 2016
Środowiskowy Dom Samopomocy w Łowiczu świętuje 20 lecie swojego istnienia. Powstał w 1996 r. jako ośrodek wsparcia dziennego. W bieżącej działalności realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej, udzielając oparcia społecznego osobom z zaburzeniami psychicznymi, mającymi trudności z kształtowaniem swoich stosunków z otoczeniem, pozwalającego na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb życiowych, usamodzielnienie i integrację społeczną.
Uroczystość 20-lecia palcówki odbędzie się w czwartek, 16 czerwca 2016 r. o godz. 11:00 w Łowickim Ośrodku Kultury. Mottem spotkania będą słowa Matki Teresy z Kalkuty:

„Czujemy, że nasza działalność to tylko kropla w morzu. Ale bez niej ocean byłby uboższy”

Założenia ogólne ŚDS w Łowiczu.
Środowiskowy Dom Samopomocy jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną Gminy Miasta Łowicz od 2012 roku, w celu wykonywania zadań statutowych jako zadania zlecone gminie przez administrację rządową. Dom ma zasięg lokalny, swoim działaniem obejmuje mieszkańców Łowicza, jest placówką dziennego pobytu dla 30 osób. Jest ośrodkiem wsparcia typu ABC:

Typ A) dla osób przewlekle chorych psychicznie, gdzie osoby przejawiają zaburzenia treści myślenia, trudności koncentracji uwagi, lęk i tendencję do izolacji.

Typ B) dla osób upośledzonych umysłowo, gdzie podstawą jest nabywanie i rozwijanie umiejętności wykonywania czynności dnia codziennego, zaradności życiowej oraz podtrzymywanie umiejętności komunikowania się, kształtowanie umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy.

Typ C) dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych dorosłych i małoletnich powyżej 16 roku życia, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zaradności i samodzielności życiowej, a także integracji społecznej.

Działalność ukierunkowana jest na zapobieganie izolacji społecznej poprzez stwarzanie warunków sprzyjających integracji, rozwiązywania problemów dnia codziennego, udzielanie wsparcia psychicznego, przełamywanie barier we wzajemnych relacjach.

Środowiskowy Dom Samopomocy zapewnia codziennie opiekę i wsparcie społeczne, pozwalające na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych uczestników, ich usamodzielnienie oraz szeroko rozumianą integrację społeczną jako przywrócenie możliwości do pełnienia powszechnie dostępnych w społeczności ról społecznych. Dla każdego uczestnika opracowywany jest plan postepowania wspierająco - aktywizującego na czas wydanej decyzji, który jest dostosowany do potrzeb i możliwości uczestnika. Następnie jest sporządzana ocena uczestnika.

Podstawowym zadaniem domu jest przede wszystkim, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności, osób uczestniczących w zajęciach, niezbędnych do możliwie prowadzenia samodzielnego funkcjonowania w środowisku lokalnym;
  • przywrócenie możliwości pełnienia powszechnie dostępnych ról społecznych
  • zapewnienie opieki i bezpieczeństwa uczestnika zajęć
  • prowadzenie terapii zajęciowej
  • współpraca z rodzinami
  • współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami prowadzącymi działalność na rzecz osób niepełnosprawnych a działającymi na terenie miasta Łowicza,
  • poradnictwo socjalne w tym; zaspokojenie potrzeb bytowych, których samodzielnie nie są w stanie przezwyciężyć, wykorzystując swoje możliwości
Celem działalności jest:
  • podtrzymywanie podopiecznych w dobrej kondycji psychofizycznej
  • zapobieganie nawrotom choroby psychicznej
  • umożliwienie osobom po przebytym leczeniu psychiatrycznym funkcjonowania w środowisku lokalnym kształtowanie samodzielności działania
  • usprawnianie do wykonywania czynności dnia codziennego
  • rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności aktywnego życia
  • rozwijanie zdolności i zainteresowań
  • wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych
  • wsparcie specjalistyczne dla uczestników i ich rodzin
  • działania integracyjne włączające uczestników w nurt życia społeczności lokalnej.
Środowiskowy Dom Samopomocy czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 16-tej.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]