Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 czerwca 2014
Znane są już wyniki konkursu na dofinansowanie projektów kulturalnych w województwie łódzkim. Spośród 100 wniosków, które napłynęły do Łódzkiego Domu Kultury, wsparcie na łączną kwotę 500 tys. zł uzyskało 59 projektów. Na 5 miejscu uplasował się Łowicki Ośrodek Kultury z projektem publikacji albumowej "I Wojna Światowa w Łowiczu 1914-1918". Otrzymał na tą publikację 12 tyś zł.
O dofinansowanie swoich imprez i przedsięwzięć ubiegały instytucje samorządowe (spoza Łodzi) takie jak biblioteki, muzea, domy i ośrodki kultury. Chodziło przede wszystkim o realizację zadań związanych z unowocześnianiem oferty programowej i dostosowaniem jej do potrzeb lokalnej społeczności.

O projekcie ŁOK: Celem projektu jest upamiętnienie 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej i przedstawienie drogi do wolności na przykładzie regionu łowickiego. To twórcza działalność na rzecz edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. Upowszechnienie nieznanej wiedzy z zakresu historii lokalnej 1914-18, zachęcenie do pielęgnowania i kształtowania postaw narodowych i wzorców obywatelskich, promowanie tradycji narodowych.

To również popularyzacja dziejów ojczystych i budowanie więzi regionalnych – przywiązania do „małej ojczyzny” wpisana w obchody „Operacji Łódzkiej 1914”.

Łowicz obok Sochaczewa należał do tych miast powiatowych na Mazowszu, które najbardziej odczuły bezpośrednie skutki wojny w pierwszym roku jej trwania. Front na 8 miesięcy (XII 1914-VII 1915) ustabilizował się na linii dolnej Bzury i Rawki 15 km od miasta, Łowicz będąc węzłem komunikacyjnym stał się podstawowym punktem etapowym dla wojsk niemieckich; miasto służyło za składnicę materiałów wojennych, żywności, furażu dla koni, wiele budynków zamienia się w szpitale. Przynosi to dla miasta opłakane skutki. Użycie gazów chemicznych wiosną i latem 1915 roku, było wydarzeniem, które wpisało się do niechlubnych kart historii.

W publikacji prześledzimy nieznane wydarzenia i fakty, poznamy postacie cywilne i wojskowe o charakterze lokalnym, które zmieniły bieg historii.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]