Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Kategorie
Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Baza instytucji
Kościoły
Zabytki

Czas powstania:
1 ćw. XX w.
Miejscowość:
Łowicz
Adres:
99-400 Łowicz
Aleje Sienkiewicza 3
Przynależność administracyjna:
województwo łódzkie
powiat łowicki
gmina Miasto Łowicz
Formy ochrony:
Nr i data wpisu do rejestru zabytków
A/3 z dnia 15.04.2002 r.
Opracowanie karty (autor, data i podpis):
Lidia Lamcha na zlecenie Urzędu Miejskiego w Łowiczu
listopad 2012
Idąc Alejami Sienkiewicza w stronę Starego Rynku mijamy kościół mariawicki pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu. Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założyła tę grupę wyznaniową Feliksa Magdalena Kozłowska, zwana później przez mariawitów „Mateczką”.

Z końcem XIX wieku zaczęli zdobywać coraz więcej zwolenników wśród niższych warstw społecznych w mieście i na wsi. W 1908 roku było w Łowiczu 250 mariawitów, a przewodniczył im ks. Stanisław Siedlecki. Administracyjnie Kościół mariawicki dzieli się na 3 diecezje: warszawsko-płocką z siedzibą w Płocku, śląsko-łódzką z siedzibą w Łodzi i podlasko-lubelską z siedzibą w Cegłowie. W Łowiczu kościół mariawicki wzniesiono w 1910 roku przy ówczesnej ul. Glinki (dziś al. Sienkiewicza i róg ul. Akademickiej) według planów Jana Zaze.

Budowla w stylu neogotyckim, typu bazylikowego, powstała na planie krzyża łacińskiego. Nawa główna o sklepieniu kolebkowo-krzyżowym jest znacznie wyższa niż boczne, wsparte na 8 kolumnach. Wyposażenie kościoła jest bardzo skromne. W ołtarzu głównym znajduje się Chrystus Ukrzyżowany, na prawo od ołtarza figurka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, po stronie lewej – ambona metalowa, koszowa z 1910 roku. Na antepedium ołtarza (jedynego w kościele) widnieje herb Łowicza. W chwili obecnej nabożeństwa odbywają się 2 razy w miesiącu

Źródło informacji: Urząd Miasta w Łowiczu "Na łowickim szlaku"

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]