Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
‹‹    A-    A+
Aktualności
23 maja 2024
Burmistrz Miasta Łowicza Mariusz Siewiera zaprasza do udziału w obchodach Bożego Ciała w Łowiczu. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpocznie się, 30 maja 2024 r. o godz. 10:30 uroczystą Mszą Święta w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu.
PROCESJA BOŻEGO CIAŁA
Po Mszy Świętej, zgodnie ze starym zwyczajem, wyruszy procesja do czterech ołtarzy zlokalizowanych na terenie miasta. Trasa procesji prowadzić będzie z Bazyliki Katedralnej znajdującej się na Starym Rynku ulicami: 11 Listopada, Tkaczew i 3 Maja. Pierwszy ołtarz znajdował się będzie przed kościołem Ojców Pijarów. Drugi przed kościółkiem Świętego Leonarda i Świętej Małgorzaty na Końskim Targu. Trzeci przy skrzyżowaniu ul. Tkaczew i ul. 3 Maja, a ostatni, czwarty, przy dzwonnicy bazyliki. Powrót na Stary Rynek odbywać się będzie ul. 3 Maja.

WIDOWISKO PREZENTACJI SZTUKI LUDOWEJ
Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na koncerty zespołów folklorystycznych. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w Boże Ciało, 30 maja 2024 r. w godz. 14:00-17:00 na scenie muszli koncertowej w Parku Błonie.

W programie:
14:00 Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”
14:45 Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”
15:25 Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”
16:05 Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Zduny”
16:30 Kapela Ludowa „Ziemia Skierniewicka”

Wydarzenie poprowadzą Anna Staniszewska i Eligiusz Pietrucha.

Stoiska z rękodziełem rozstawione zostaną przy uliczce prowadzącej do muszli koncertowej w parku Błonie.

MUZEUM W ŁOWICZU
Tego dnia będzie można również zwiedzać, w godzinach 10:00 – 16:00 Muzeum w Łowiczu, mieszczące się przy Starym Rynku. To jedno z największych i najważniejszych muzeów w województwie łódzkim! Prezentuje bogatą kolekcję eksponatów, ukazujących wielką historię Miasta Łowicza i kulturę ludową Księżaków, mieszkańców ziemi łowickiej, terenu dawnego Księstwa Łowickiego! Koniecznie trzeba je odwiedzić.

BOBIKI czyli STRAGANY LOWICKIE i WESOŁE MIASTECZKO
Uwaga! Stragany komercyjne tzw. „bobiki” i stoiska gastronomiczne zlokalizowane będą na Targowisku Miejskim. Tradycyjnie przy ul. Kaliskiej znajdować się będzie Wesołe Miasteczko.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]