Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Łowickie wycinanki
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Wycinanka to rodzaj papierowej ozdoby. Pojawiła się ona na przełomie XIX i XX wieku i występowała głównie na bogatych etnicznie ternach Polski. Należy do nich także Ziemia Łowicka. Szczególnie kolorowe, przypominające małe dzieła sztuki, są wycinanki łowickie, które głównie służyły do dekoracji chałup wiejskich. Wykonywano je ręcznie za pomocą nożyc do strzyżenia owiec, dlatego każda z nich jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Na początku były to pojedyncze elementy wycięte z kolorowego, koniecznie glansowanego papieru, naklejane bezpośrednio na kafle piecowe, belki stropowe i ściany. Dopiero później zaczęto wycinanki umieszczać na białych kartkach. Wówczas to w wycinankach zaczęły występować symetryczne motywy roślinne i geometryczne, a w dalszy etapie przedstawienia życia łowickiej wsi: praca, święta, obrzędy ludowe. Obecni twórcy ludowi, podtrzymują tradycję wykonywania wycinanek.

W latach 90 XX w. ukształtowały się trzy podstawowe formy tradycyjnej łowickiej wycinanki:
  • okrągłe „Gwiozdy”
  • prostokątne „Kodry”
  • pionowe „Tasiemki”
KODRY to prostokątne wycinanki zawierające najczęściej motywy kwiatowe, sceny rodzajowe z życia wsi oraz elementy zoomorficzne. Ich nazwa wywodzi się od kołtryn, poprzedniczek tapet, które dawniej były bardzo popularne. Kodry najczęściej były umieszczane na belkach pod stropem, ścianach pomiędzy oknami i nad drzwiami do chałupy. Posiadały zazwyczaj trzy lub jedną oś symetrii.


Autor: Danuta Wojda


GWIOZDY to wycinanki zawierające najczęściej motywy roślinne, zoomorficzne i antropomorficzne. Powstawały przez naklejenie na biały karton Gwiozdy w kształcie koła kolorowego papieru. Umieszczane były na belkach pomiędzy "kodrami". Czasami były zakończeniem trzeciej formy wycinanek "tasiemek". Odmiana gwiozd, wycinanki ażurowe pojawiły się chałupach łowickich w pierwszej połowie XX w. Wykonywane były przez odpowiednie "pocięcie" jednego kawałku papieru, najczęściej o czarnym kolorze. Dopiero na to naklejane były wielobarwne dekoracje. Posiadały one jedną oś symetrii. Dziś możemy rozróżnić dwa rodzaje ażurowych gwiozd. Pierwsze, występują w formie barwnej rozety z wzorami geometrycznymi. W drugich najważniejszym elementem była para ptaków zwróconych ku sobie. Umieszczane byłe one na bokach kwiatka. Ten rodzaj wycinanek nie służył do dekoracji izb, a był przeznaczony na sprzedaż.TASIEMKI to wycinanki wykonane z dwóch pionowych pasków o identycznej dekoracji. Pasy są połączone u góry, czasami "gwiozdom" i nieco rozsunięte u dołu. Dolne brzegi tasiemek przyozdobione są kolorowymi frędzlami lub ażurowa koronką. W swojej formie i bogatej, roślinnej ornamentyce przypominają wstążki, używane do wieńców ślubnych na terenie Łowicza pod koniec XIX w.


Autor: Stefania Borkowska
design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]