Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
31 marca 2014
Muzeum w Nieborowie i Arkadii przez trzy weekendy kwietnia 2014 r., będzie prezentowało swoje współczesne wyroby majolikowe w krakowskich Sukiennicach. Pokaz wyrobów towarzyszył będzie wystawie pn. „Majolika z Nieborowa”, której organizatorem jest Muzeum Narodowe w Krakowie.
Podczas weekendowych spotkań pracownicy nieborowskiego muzeum poprowadzą zajęcia warsztatowe, które głównym celem będzie popularyzacji tematyki związanej z produkcją majolik. Podczas prezentacji majoliki nieborowskiej w Sukiennicach zaprezentowana zostanie m.in. jej technologia, zasady wypału oraz powstawanie charakterystycznej malatury.

Manufaktura nieborowska stosuje dwa sposoby tworzenia dekoracji malarskiej: po surowym szkliwie – to jedna z trudniejszych technik, wymagająca dużego doświadczenia malarza-dekoratora oraz druga - naszkliwna, której prezentacja odbędzie się w Krakowie. Na wypalony i poszkliwiony przedmiot nakłada się farbę ceramiczną, która zawiera w sobie tlenki metali.

W pierwszych manufakturach, takich jak nieborowska, malowano tylko tlenkami, a przewidywalność koloru wiązała się z dużym doświadczeniem artysty. Wykonywano również malatury monochromatycznych. To była trudna sztuka dekoracji, ponieważ ostateczny rezultat był znany dopiero po ostatnim wypale. Obecne farby ceramiczne pozwalają na przewidzenie ostatecznego nasycenia kolorów – można przeczytać na stronie www.facebook.com/pages/Muzeum-w-Nieborowie-i-Arkadii

Podczas pokazu na żywo w Sukiennicach malarz-dekorator stworzy szkic motywu dekoracyjnego, a potem wypełni go kolorem. Wprawne oko obserwatora dostrzeże różnicę w kolorystyce przedmiotów, które nie są wypalone, a tymi, których farba została utrwalona w ostatecznym wypale.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]