Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Blog - Newsy
26 września 2018
„Jesień życia – radość życia” to projekt realizowany przez Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku w okresie od września do listopada 2018 r. z wykorzystaniem środków z Zarządu Województwa Łódzkiego. Wśród kilku jego propozycji skierowanych do seniorów 60+ znalazła się wycieczka do Zoo Safari w Borysewie i na baseny termalne do Uniejowa. W środę 26 września 2018 r. w takim wyjeździe uczestniczyła grupa 50 członków ŁUTW.
Seniorzy udali się najpierw do Zoo Safari w Borysewie, niezwykłego miejsca w malowniczej dolinie Neru, koło Poddębic w woj. łódzkim. Jest to prywatny ogród założony w 2008 r., który w roku 2011 otrzymał status ogrodu zoologicznego. Zajmuje on 25 hektarów, na których zgromadzono ponad 500 zwierząt egzotycznych reprezentujących 90 gatunków z 5 kontynentów. 

Na gości czekała Zoo Kolejka, którą objechali teren całego ogrodu, słuchając nagrania przewodnika i podziwiając zgromadzone tu zwierzęta. Ponieważ niektóre z nich bardziej przyciągnęły ich uwagę, po zakończonej przejażdżce wyruszyli na pieszy spacer, aby przyjrzeć im się z bliska. Tak było z białymi tygrysami i lwami, urokliwą żyrafą, sympatycznymi surykatkami i pięknymi okazami pelikanów.

Te ostatnie zainteresowały ich szczególnie z wiadomego powodu – wszak byli gośćmi z pelikaniego grodu. W dalszym spacerze dopisało im szczęście, bo z wody wynurzył się na chwilę… Dawid, pupil ogrodu – foka szara. Po obiedzie turyści z Łowicza udali się do Uniejowa. To miejsce odwiedzali już wielokrotnie, korzystając z dobrodziejstwa gorących kąpieli w leczniczych solankach termalnych. Tym razem było nieco mniej przyjemnie, bo mimo przyjemnego ciepła wody w odkrytych basenach, bardzo odczuwalne było zimno i wiatr.

Nie dla wszystkich trzygodzinne kąpiele okazały się tego dnia atrakcją, niektórzy wybrali się więc na krótki spacer po Uniejowie. Ich uwagę przyciągnął gotycki kościół kolegiacki, ryneczek z bujną zielenią, duża liczba rzeźb pięknie wkomponowanych w park, zieleńce i ulice. Jednak przede wszystkim zwrócili uwagę na XIV-wieczny zamek. Inicjatorem jego budowy był abp gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, ten sam, który wybudował zamek w Łowiczu. Turyści – seniorzy wrócili do Łowicza około godz. 19.00.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]