Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jeden z największych polskich zespołów artystycznych, założony 1 lipca 1953 r. przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Siedziba zespołu mieści się w pałacu w Koszęcinie. Zespół posiada bogaty repertuar, na który składają się wielkie, barwne i dynamiczne widowiska propagujące kulturę wszystkich regionów Polski, koncerty edukacyjne, prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

Przez lata zespół zdobył również wiele nagród, m.in.: Platynową Płytę za album „Karolinka”, Złotą Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, „Skrzydła Merkurego” –  za promocję kultury polskiej i międzynarodowej na świecie, Nagrodę im. Stanisława Ligonia, Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu , „TOTUS Specjalny 2013”, Medal „Mater Verbi” Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Na te nagrody zapracowało kilka pokoleń pedagogów i młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół nosi miano Ambasadora Polskiej Kultury Narodowej występuje na wielkich światowych scenach, ale także w małych miejscowościach. „Śląsk” prężnie się rozwija poprzez liczne programy koncertowe, konferencje, szkolenia, warsztaty wokalno-taneczne dla szkół oraz wycieczki.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]