Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Zbigniew Stań
Zbigniew Stań (ur. 1953 r.) znawca i miłośnik folkloru łowickiego, regionalista, pasjonat kultury ludowej. Jest założycielem Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. Jego zbiory prezentowane są w dziesięciu izbach, w których można obejrzeć dawne sprzęty gospodarskie, wyposażenie chałup, przedmioty obrzędu religijnego, elementy związane z folklorem Księstwa Łowickiego sięgające często XIX wieku. W jego kolekcji znajdują się unikatowe stroje łowickie. Ciekawym elementem jest zachowany strój żałobny. Pozyskane przez niego przedmioty wielokrotnie otrzymują „drugie życie" i unikają zniszczenia. Swoje zbiory prezentował na wielu wystawach regionalnych. Pan Zbigniew „na żywo" propaguje folklor występując w taneczno-muzycznym Regionalnym Zespole Lipce Reymontowskie.

Zbigniew Stań jest również kolekcjonerem wszelkich pamiątek związanych z literackim i filmowym przedstawieniem „Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta. Jego kolekcja „Reymontianów" jest jedną z najciekawszych w Polsce, przybliża wiele eksponatów, pamiątek, rekwizytów, związanych z najbardziej księżacką powieścią, jaką są „Chłopi" Reymonta, i najbardziej księżackim filmem, jakim jest ekranizacja powieści „Chłopi", w reżyserii Jana Rybkowskiego.

Za swoją działalność Zbigniew Stań był wyróżniony m.in. przez Prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymał też nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury ludowej.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]