Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Blog - Newsy
3 lutego 2018
Staropolskiej tradycji karnawałowej zabawy nie oparli się też słuchacze Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy w sobotę 3 lutego 2018 r. bawili się w Restauracji „Polonia w Zaciszu”.
Za europejską kolebkę karnawałowych zabaw uważa się Włochy i to właśnie (wg jednej z teorii) od włoskiego słowa carnevale, oznaczającego… pożegnanie mięsa, wywodzi się polskie słowo karnawał. Choć tak naprawdę tradycyjne staropolskie nazwy tego okresu trwającego od Trzech Króli do Środy Popielcowej to zapusty i ostatki, a jedną z form radosnego ich radosnego przeżywania były i są zabawy, potańcówki.

Grupa ok. 50 słuchaczy z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapragnęła również poczuć atmosferę karnawałowej zabawy i bawiła się na parkiecie „Polonii w Zaciszu”. Organizatorzy spotkania – Zarząd ŁUTW – zadbali o dobrą atmosferę i atrakcje wieczoru. Jedną z nich był losowany „kosz szczęścia”. Z kolei w konkursie tańca uczestnicy zabawy wybierali „królową” i „króla” balu, których prezes ŁUTW Bożena Wójt uhonorowała koronami. Integracji sprzyjała też magiczna różdżka, dzięki której można było przełamać opory i zabawić się w tańcu w „odbijanego”.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]