Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Władysław Grabski
Władysław Grabski - dwukrotny premier Polski, polski polityk prawicowy, ekonomista i historyk (ur. 7 lipca 1874 roku w Borowie nad Bzurą, zm. 1 marca 1938 w Warszawie). Od początków swej czynnej działalności politycznej związany był z kręgami Narodowej Demokracji: jako współzałożyciel nielegalnego Związku Pracy Narodowo-Politycznej, zaś od 1905 r. był członkiem Ligi Narodowej.

W latach 1905-1912 W. Grabski był posłem do rosyjskiej Dumy Państwowej. W wolnej Rzeczypospolitej w latach 1919-1920 i 1923-1925 był ministrem skarbu, w 1920 i 1923-1925 premierem. W 1924 roku W. Grabski założył Bank Polski i przeprowadził reformę walutową, polegającą m.in. na zastąpieniu marki pol. przez złote.

Po 1925 roku poświęcił się pracy naukowej, był m.in. rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i założycielem Instytutu Socjologii Wsi. Autor szeregu prac, m.in.: „Historia Towarzystwa Rolniczego 1858-1861”, „Wieś i folwark” , „Idea Polski”.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]