Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
‹‹    A-    A+
Aktualności
13 października 2023
Muzeum w Łowiczu zaprasza mieszkańców Łowicza i okolic do udziału w warsztatach organizowanych w ramach projektu Łódzkie Druki Ludowe! Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Szczegóły https://wici.org.pl/lodzkie-druki-ludowe/ Zapisy pod numerem telefonu: 46 837 39 28 wew. 36. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

WARSZTATY LINORYTU Czym jest linoryt? To technika druku ręcznego podobna do drzeworytu, z tą różnicą, że obrazki rzeźbi się nie w drewnie, a w linoleum. Następnie odbija się je na materiale. Na warsztatach nauczymy się wycinać wzory w podkładach za pomocą dłutek. Dzięki nim powstaną unikatowe matryce, za pomocą których uczestnicy spotkania zadrukowywać będą papier i płótno. Wszystkie prace i powstałe matryce będzie można zabrać ze sobą do domu. Warsztaty te skierowane są do osób dorosłych.

WARSZTATY STEMPLOWANIA Podczas warsztatów będzie można nauczyć się metody ręcznego drukowania klockami drzeworytniczymi, za pomocą której tworzone będą unikatowe, kolorowe pocztówki. Poznamy proces powstawania dawnych druków ludowych, Uczestnicy spotkania naucza się nakładać farbę na stemple, a następnie przenosić wzory na papier. Każdy przygotuje kilka oryginalnych pocztówek, które zabierze ze sobą do domu. Warsztaty są skierowane do dzieci i osób dorosłych.

Muzeum w Łowiczu jest partnerem projektu pn „Łódzkie Druki Ludowe. W poszukiwaniu śladów dziedzictwa dawnych farbiarzy i drukarzy”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Warsztaty poprowadzi Anna Raczkowska, absolwentka Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od ponad 10 lat koordynuje ona projekty kulturalne i artystyczne. Prowadzi własną pracownię twórczą oraz Stowarzyszenie na rzecz Promocji Kultury i Rzemiosł Dawnych „Wici”. Od 2017 roku prowadzi warsztaty rzemiosł dawnych (haft, tkactwo, druk na płótnie, rzeźba) dla ośrodków edukacji historycznej w Polsce i za granicą. Pomysłodawczyni projektów "Polskie Druki Ludowe" oraz "Łódzkie Druki Ludowe".


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]