Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Stanisław Noakowski
Stanisław Noakowski – (ur. 26 marca 1867 r. w Nieszawie, zm. 1 października 1928 r. w Warszawie) - architekt, malarz, rysownik, historyk sztuki. Uczył się najpierw w szkole realnej we Włocławku (1877-1884) - jego nauczycielem rysunku był Ludwik Bouchard, malarz, krytyk artystyczny i pisarz o sztuce - a później w gimnazjum w Łowiczu (1884-1886).

Studiował architekturę na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1886-1894). W 1895 jako stypendysta Akademii odbył podróż po Europie. Studia - łącznie z wyjazdami na stypendia zagraniczne - zajęły mu 12 lat, do roku 1898. Tuż po otrzymaniu dyplomu rozpoczął starania o stanowisko wykładowcy na Politechnice Warszawskiej, jednak bezskutecznie. Został więc w Rosji i zajął się nauczaniem.

W latach 1899-1918 wykładał historię sztuki i kompozycję w Moskwie. Od 1915 roku członek Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w 1918 r. powołany do Moskiewskiego Kolegium Plastycznego. W Rosji spędził 20 lat. Profesurę na Politechnice otrzymał dopiero w roku 1919 i został jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych wykładowców. Przez trzy lata był dziekanem Wydziału Architektury. Uczył historii architektury nowożytnej.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]