Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
‹‹    A-    A+
Co? Gdzie? Kiedy?
16 kwietnia 2023, 10:00
Miejsce: Stary Rynek w Łowiczu

Klub Turystyki Kolarskiej „Szprycha” działający przy łowickim oddziale PTTK zaprasza do udziału w Rajdzie „Śladami Teodora Goździkiewicza w 120. rocznicę urodzin”. Rajd odbędzie się 16 kwietnia 2023 r. Trasa prowadzić przez z Łowicza przez – Jastrzębia – Pilaszków – Dąbkowice Dolne – Bocheń – Ostrów – Maurzyce – Szymanowice – Świeryż – Niedźwiada – Łowicz. W sumie rowerzyści będą mieli do pokonania 35 km. Na trasie przejazdu przewidziane jest ognisko w scenerii dzikiej przyrody. Prowiant na ognisko we własnym zakresie.

Zbiórka uczestników rajdu o godzinie 10.00 na Starym Rynku w Łowiczu. Chętni otrzymają odpłatnie okolicznościowy znaczek oraz naklejkę do książeczki rowerowej. Uczestnicy biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność.

Teodor Goździkiewicz urodził się 16 kwietnia 1903 roku w Dąbrowie Wielkiej niedaleko Sieradza. W 1924 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie w Łowiczu i podjął pracę nauczyciela, najpierw w Kompinie, a następnie w Bocheniu, gdzie był kierownikiem szkoły. W roku 1923 zadebiutował jako poeta na łamach czasopisma „Łowiczanin”. W czasie okupacji działał w podziemiu bocheńskim i pełnił funkcję zastępcy komendanta AK na gminę Dąbkowice. Brał udział w przyjmowaniu zrzutów lotniczych na terenie powiatu łowickiego, a także w tajnym nauczaniu.

Po wsypie w grudniu 1943 roku ukrywał się w różnych miejscowościach w pobliżu Bochenia, m.in. w Szymanowicach, Maurzycach, Ostrowie, Dąbkowicach i Mystkowicach. Po wojnie zajął się pracą literacką i dziennikarską. Przez krótki czas mieszkał w Łodzi, a następnie w Warszawie, gdzie zmarł nagle w 1984 roku i tam został pochowany.

W swojej twórczości literackiej zajmował się tematyką wiejską, historyczną, łowiecką, biograficzną, a głównie przyrodniczą, która w większości była przeznaczona dla młodzieży.

Doceniając ogromny wkład w literaturę polską oraz w walkę o niepodległość naszego kraju, chcemy uczcić postać Teodora Goździkiewicza poprzez zorganizowanie wycieczki rowerowej, której trasa będzie przebiegać przez miejscowości, gdzie w czasie okupacji działał w konspiracji, a później się ukrywał. Głównym punktem wycieczki będzie zwiedzanie izby historycznej oraz przygotowanej przez bibliotekę w Bocheniu wystawy poświęconej twórczości Teodora Goździkiewicza. Zarówno biblioteka jak i izba historyczna mieszczą się w budynku dawnej szkoły w Bocheniu, w której przez wiele lat pracował bohater naszej wycieczki.

Źródło: KTK „Szprycha”

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]