Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
13 lipca 2022
Trwają spacery historyczne organizowane przez Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu i Urząd Miejski w Łowiczu. Spacery są bezpłatne i odbywają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 13:00. W czasie trwania spacerów można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o Łowiczu.
Pierwszy spacer w ramach akcji pn. „Przewodnik czeka. Poznaj Łowicz z przewodnikiem PTTK” zorganizowany został, 3 lipca 2022 r. i poprowadził go przewodnik Andrzej Słomski. Tematem spaceru były najstarsze dzieje Łowicza. Opowiadał on m.in. o powstaniu miasta w średniowieczu, czyli w XII wieku, jego świetności i upadku, spowodowanymi rozbiorami w XVIII wieku.

Uczestnicy spaceru przeszli ze Starego Rynku, ulicą Podrzeczną na Przyrynek by ulicą Świętojańską dotrzeć pod ruiny Zamku Prymasowskiego, znajdujące się nad rzeką Bzurą. Następnie przez Nowy Rynek i ulicę Zduńską powrócili na Stary Rynek. Kolejny spacer, 10 lipca, prowadził przewodnik Wojciech Czapnik. Tym razem udano się na drugi brzeg rzeki Bzury.

Spacer rozpoczął się przedstawieniem zarysu historii miasta i omówieniem zabudowy Starego Rynku. Uczestnicy spaceru zwiedzili również Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja. Następnie przeszli ulicą Podrzeczną pod pomnik Trzech Narodów, poświęcony pamięci Polaków, Żydów i Rosjan więzionych w obozach w Małszycach i Kapitule, w czasie okupacji niemieckiej. Kolejnym puntem wędrówki był most na rzece Bzurze przy ulicy Mostowej, będący najstarszą przeprawą przez tę rzekę.

Po drugiej stronie Bzury omówiona została historia powstania Elektrowni Miejskiej oraz cmentarza katedralnego na którym, na grobach zasłużonych osób, zapalono znicze. Spacer zakończył się w Seminarium Duchowym w którym w czasie wojny, mieściły się koszary wojskowe. Nie lada gratką spaceru, była możliwość wejścia do środka Seminarium i obejrzenia jego pomieszczeń. Kolejny spacer historyczny już w najbliższą niedzielę, 17 lipca. Tematem będą Księżacy w Łowiczu, a poprowadzi go przewodniczka Anna Staniszewska.

Warto brać udział w tych wyjątkowych lekcjach historii.

Szczegółowe informacje na temat spacerów na stronie www.pttklowiczpl, na plakatach i banerach.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]