Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
16 września 2021
Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działające przy oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łowiczu zorganizowało, 12 września 2021 r. wycieczkę dla mieszkańców. Głównym celem wycieczki była promocja nowego szlaku i odznaki PTTK „Szlakiem zamków, dworów i pałaców województwa łódzkiego”.
Udział w wycieczce był wyjątkową okazja do poznania historii i lokalizacji niemal wszystkich obiektów obronnych i reprezentacyjnych leżących na terenie województwa łódzkiego. Odwiedzono m.in. Sobotę, Leszczynek, Kutno, Kiernozię i Osiek. Niektóre obiekty z racji ograniczonego czasu, oglądane były z okien autokaru. Dotyczyło to miejscowości: Łowicz, Walewice, Mroga, Leszno, Malino i Boczki Chełmońskie.

Zwiedzono ekspozycje muzealne na zamkach w Łęczycy i w Oporowie. Na trasę wycieczki wyruszono o godz. 9:00, a do Łowicza powrócono o godz. 17:00. Wycieczkę prowadzili przewodnicy PTTK: Katarzyna Skierska-Pięta i Wojtek Czapnik oraz Zdzisław Kryściak, koordynator całego projektu.

Wycieczka realizowana była w ramach zadania publicznego z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi dlatego też uczestnicy nie ponosili żadnych kosztów transportu, wstępów do obiektów muzealnych i obsługi pilotarsko-przewodnickiej wycieczki. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkową, brązową odznakę krajoznawczą oraz certyfikat potwierdzający przebycie szlaku. Projekt znaczka przygotował grafik Jacek Rutkowski. Stanowi on kompilację graficzną zamków w Oporowie i Łęczycy oraz pałacu w Nieborowie. Docelowo odznaka będzie miała trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty, a zakres zwiedzanych obiektów zostanie odpowiednio zwiększony.

Organizatorzy dziękują Krzysztofowi Gajdzie, Andrzejowi Boguckiemu i Filipowi Bacciarellemu za umożliwienie wejścia do obiektów które są własnością prywatną i z tego względu nie są udostępniane na co dzień publicznie. Dziękują również wszystkim zainteresowanym udziałem w wydarzeniu. Żałują, że nie wszyscy chętni, ze względu na ograniczona ilość miejsc, mogli wziąć udział w wycieczce. W sumie brało w niej udział 40 osób. Kolejne 20 było zapisanych na liście rezerwowej.

Wycieczka odbyła się w ramach zadania publicznego „Szlak zamków, dworów i pałaców województwa łódzkiego” i zrealizowana została przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu w ramach konkursu z zakresu turystyki i krajoznawstwa Zarządu Województwa Łódzkiego „Wydarzenie turystyczne na plus” w 2021 r. Współfinansowana przez Województwo Łódzkie.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]