Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Miasta partnerskie
Łowicz prowadzi szeroką współpracę z sześcioma miastami partnerskimi. Są to: Colditzv(Niemcy), Lubliniec, Soleczniki (Litwa), Reda, Saluzzo (Włochy) oraz Montoire-sur-le-Loir (Francja). Współpraca ma charakter kulturalny, społeczny, gospodarczy i turystyczny.
‹‹    A-    A+
Aktualności
19 grudnia 2013
Koło Przewodników Terenowych im. Anieli Chmielińskiej przy oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łowiczu, aktywnie włączyło się w akcję „2013 – Rok Przewodników Turystycznych”. Różne przedsięwzięcia zostały podjęte od początku br.
150. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego
W styczniu PTTK i Koło Przewodników (przy współudziale m.in. Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu oraz Archiwum Państwowego w Łowiczu) było inicjatorem i uczestnikiem kilku przedsięwzięć zorganizowanych w ramach obchodów 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

18 stycznia 2013 r. w ZSP nr 1 odbyła się inauguracja obchodów i sesja naukowa z udziałem pocztu sztandarowego Koła Przewodników oraz wykład przewodnika Zdzisława Kryściaka „Symbole Powstania Styczniowego”.

19 stycznia odbyła się inscenizacja historyczna rosyjskiej branki i stracenia jednego z powstańców na rynku miasta. Współorganizatorem byli przewodnicy PTTK, którzy wcześniej uczestniczyli w akacji promującej inscenizację – rozdawali „Odezwę do Mieszkańców”, zabezpieczali miejsce inscenizacji, a następnie na Nowym Rynku w Łowiczu przewodnik Jacek Rybus był narratorem opisującym przebieg egzekucji na rynku.

Ponadto przewodnik Jacek Rybus był organizatorem wystawy ulicznej w Foto Art Galerii Ekspozycja 34 otwartej 26 stycznia 2013 r. i prezentującej zdjęcia dowódców powstania z kolekcji Władysława Tarczyńskiego, udostępnione przez Muzeum w Łowiczu.

W dniu 7 lutego 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie, PTTK i przewodnicy Koła byli współorganizatorami wystawy „Powstanie Styczniowe 1863 – 150. Rocznica”, a następnie 10 lutego organizatorem tradycyjnego Rajdu Szlakiem Powstania Styczniowego po Puszczy Bolimowskiej.

Komandorem rajdu był przewodnik Adam Szymański. Następnie w dniu 22 lutego 2013 r. grupa przewodników uczestniczyła w otwarciu wystawy „Gloria Victis 1863-1864 – Pamięć i tradycja” w Oddziale APW w Łowiczu.

Ponadto w ramach obchodów PTTK i przewodnicy byli organizatorami konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Łowickiego pt. „Gloria Victis 1863-2013”. Z inicjatywy PTTK i Koła Przewodników wydana została również książka Jana Wegnera „Łowicz i okolice w Powstaniu Styczniowym”.

Prezentacje i wykłady...
21 lutego 2013 roku w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łowiczu zorganizował spotkanie z łowickim przewodnikiem i historykiem Zdzisławem Kryściakiem.

W sali Urzędu Stanu Cywilnego w gmachu Łowickiego Ośrodka Kultury miał miejsce wykład „Legendy Łowickie – inne poznawanie historii”. Ponadto podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z publikacją prelegenta pt. „Spacer po łowickich legendach”.

24 lutego 2013 roku w ramach XIX edycji Targów „Na styku kultur” w Łodzi, w cyklu „Prezentacje z regionów” przewodnicy z Łowicza przedstawili trzy prezentacje multimedialne promujące Łowicz i region łowicki. Udział przewodników w tym przedsięwzięciu był możliwy dzięki porozumieniu zawartym pomiędzy Zarządem Głównym PTTK a Międzynarodowymi Targami Łódzkimi.

Wykład „Łowicz – Miasto wielkiej historii i tradycji” wygłosił Zdzisław Kryściak, „Kanon Krajoznawczy Ziemi Łowickiej - wędrówka z przewodnikiem po regionie łowickim”, przedstawiły Dorota Wiśniewska i Agnieszka Walczak oraz „Księstwo nad Bzurą - walory przyrodnicze i rekreacyjno-turystyczne Doliny Bzury” wygłosił Ireneusz Cybulski.

Ponadto w Bibliotece Powiatowej w Łowiczu 6 maja odbył się wykład Adama Szymańskiego nt. „Szlaki rowerowe, fauna i flora Puszczy Bolimowskiej” oraz 15 maja Ireneusza Cybulskiego „W kajaku po Ziemi Łowickiej”.

Dyżury przewodnickie i spacery historyczne
Od początku czerwca do końca sierpnia 2013 roku Koło Przewodników włączyło się w dwie akcje. W ramach dyżurów przewodnickich w każdą niedzielę o 13.00 na Starym Rynku na turystów i mieszkańców miasta czekał przewodnik, który oprowadzał po najciekawszych zabytkach miasta.

W sumie odbyło się 13 dyżurów, w trakcie których po najciekawszych miejscach i licznych zabytkach (przeszło 100 zabytków w Łowiczu) oprowadzali przewodnicy: Krzysztof M. Wiśniewski, Jacek Rybus, Małgorzata Kucharek, Zdzisław Kryściak, Piotr Zakrzewski, Anna Kruk, Agnieszka Walczak, Jagoda Lendzion, Adam Szymański, Ireneusz Cybulski, Dorota Wiśniewska.

W ramach współpracy z Łowickim Ośrodkiem Kultury członkowie Koła Przewodników przeprowadzili sześć spacerów tematycznych.

Odbyły się spacery: 1 czerwca 2013 roku Piotr Zakrzewski zaprosił uczestników na spacer „Dzień Dziecka z przewodnikiem – Legendy Łowickie”, 7 lipca – Agnieszka Walczak: „Rok 1136 – item Loviche...”, 21 lipca – Małgorzata Kucharska: „Stolica w Łowiczu”, 4 sierpnia – Radosław Kupiec „Od seminarium do muzeum”, 18 sierpnia – Agnieszka Walczak: „Łowickie bernardynki”, 1 września – Marlena Mrówka-Kolas: „O szkolnictwie pijarskim w Łowiczu”. W każdym z dyżurów i spacerów uczestniczyło średnio ok. 40 osób. Przy okazji spacerów wydany został cykl sześciu okolicznościowych pocztówek z logo akcji „2013 Rok Przewodników Turystycznych”.

Co jeszcze?
W okresie wakacji członkowie Koła Przewodników Agnieszka Walczak, Marlena Koza i Dorota Wiśniewska w ramach promowania walorów przyrodniczych i krajoznawczych Doliny Bzury zorganizowały dwa kameralne spływy dla „przewodników PTTK i przyjaciół”.

13 lipca zorganizowano spływ „Szlakiem dwóch zamków”, który odbył się na trasie Łowicz – Sochaczew, natomiast 31 sierpnia odbył się spływ „Z Soboty w sobotę” na szlaku Sobota – Łowicz. W obu spływach wzięło udział przeszło 50 osób.

15 września w ramach XXI Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano” przewodnik Zdzisław Kryściak oprowadził mieszkańców szlakiem zabytków i pamiątek związanych z walką i odzyskaniem niepodległości w Łowiczu.

24 listopada 2013 r. z inicjatywy Koła Przewodników zorganizowany został spacer patriotyczny dla mieszkańców miasta w związku ze 180. Rocznicą śmierci Artura Zawiszy Czarnego. Delegacja przewodników w składzie Agnieszka Walczak, Adam Szymański i Teresa Wojciechowska złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem, zaś przewodnik Zdzisław Kryściak przybliżył postać Artura Zawiszy Czarnego – bohatera z Soboty.

Na zakończenie spaceru każdy z uczestników otrzymał pamiątkową pocztówkę ukazująca poczet sztandarowy PTTK przy pomniku oraz okolicznościową ulotkę przedstawiającą życie Artura Zawiszy Czarnego (z logo Roku Przewodników). Wcześniej 26 września br. w Sobocie – w jego rodowej miejscowości odbyły się uroczystości rocznicowe. W sesji „Śladami Artura Zawiszy” sylwetkę swojego „ziomka” przedstawiała łowicka przewodniczka Agnieszka Walczak.

W dniach 9 i 10 listopada przewodnicy po raz piąty zaprosili mieszkańców na spacery po łowickich cmentarzach „Spokój ich cieniom...”. Szlakiem znamienitych łowiczan i członków PTK i PTTK na nekropolii katedralnej i św. Ducha oprowadzali mieszkańców Zdzisław Kryściak i Krzysztof M. Wiśniewski.

Inicjatywy i udział przewodników oraz członków PTTK w Łowiczu był odnotowywany w wielu mediach lokalnych oraz zyskał uznanie Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK. Promocja wszystkich wyżej wymienionych wydarzeń nie byłaby możliwa, gdyby nie „kronika fotograficzna” przewodniczki Jagody Lendzion i opieka techniczna nad stroną pttklowicz.pl Radosława Kupca.

Ponadto przewodnicy odnotowywali swój udział w licznych rajdach i zlotach organizowanych w ramach Roku Przewodników Turystycznych w Polsce.
Zdzisław Kryściak


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]