Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Oficjalnie Państwowy Zespół Ludowy powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Od 64 lat zespół pełni zaszczytną funkcję Ambasadora Kultury Polskiej na świecie. Swoją działalnością promuje polski folklor, dając rocznie blisko 100 koncertów. Najbardziej rozpoznawalnym kostiumem ludowym, w którym prezentuje się chór zespołu podczas każdego koncertu jest kostium łowicki. W dorobku artystycznym zespołu są opracowania 42 regionów, jednak folklor łowicki wraz z charakterystycznymi melodiami, przyśpiewkami, krokami tanecznymi i grupą strojów pojawia się w każdym koncercie pełnospektaklowym w scenie finałowej („Łowiczanka jestem”). „Mazowsze” to polski folklor, który zdobył uznanie na największych światowych scenach. Mazowsze to prawie 7 tysięcy koncertów dla blisko 18 mln widzów, 23 mln przejechanych kilometrów, 234 zagraniczne trasy koncertowe, 185 odwiedzonych miejscowości w Polsce. „Mazowsze” ma 100 artystów, 21 ton bagażu, 1500 kostiumów i ponad 60 lat doświadczenia. Premierowy występ Zespołu odbył się 6 listopada 1950 roku. Początkowo program artystyczny składał się z piosenek przeplatanych tańcami z centralnej Polski. Już w 1951 roku „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata, zaczynając od wizyty w Rosji. Po trzech latach polskie władze zezwoliły na wyjazd Zespołu za „żelazną kurtynę”. „Mazowsze” zdobyło Paryż 1 października 1954 roku. Sześć lat później przepłynęło Atlantyk.

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. Dla tysięcy widzów na całym świecie koncerty „Mazwosza” były pierwszym kontaktem z polską kulturą. Dla licznie rozsianej po całym świecie Polonii były i są wzruszającą chwilą powrotu do kraju lat dziecinnych. Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość Zespołu, który od ponad pół wieku porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.

Zespół „Mazowsze” otrzymał wiele prestiżowych nagród w kraju i zagranicą m.in.: Specjalna Nagroda na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Sao Paulo za ekspozycję strojów ludowych – 1965 rok, Złoty Medal Ambrozjański - najwyższe odznaczenie Mediolanu – 1970 rok, Srebrny Medal ONZ - USA, New York - 08.02.1973 rok, Medal okolicznościowy za zasługi dla rozwoju folkloru i kultury polskiej – Olsztyn, 17.05.1979 rok, Złota Odznaka za wkład pracy i wysiłek włożony w upowszechnianie polskiej kultury wśród osób niepełnosprawnych - 11.05.1979 rok, Złota Odznaka Towarzystwa "Polonia" - za wybitne osiągnięcia w umacnianiu patriotycznej więzi Polonii z Macierzą - 28.12.1988 rok, Medal za zasługi dla rozwoju kultury na Mazowszu - przyznany przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury - 27.09.1991 rok, Doroczna nagroda Rynków Zagranicznych - "Wybitny Polski Eksporter" - za długoletni eksport polskiej kultury – 1998 rok, Statuetka "Prometeusz" - Nagroda Artystyczna Polskiej Estrady - za najwyższe osiągnięcia artystyczne i twórcze dla sztuki estradowej - 28.02.1999 rok, Statuetka "Złota Muza Polskich Nagrań" - 09.2000 rok, Statuetka "Doroczna Nagroda Honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2000" - 16.06.2001 rok, Platynowa Płyta Polskich Nagrań za płytę "Ukochany kraj" - 25.02.2003 rok, Statuetka "Nagroda Programu Satelitarnego TV Polonia za sławienie Polski w świecie" - 02.05.2003 rok, Europejska Nagroda Turystyczna "European Award for tourismous" - od Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej - 03.2004 rok, Wielka Nagroda VI Międzynarodowego Chińskiego Festiwalu Sztuki Ludowej Huangshan-Pekin (statuetka) oraz wyróżnienie za udział w tym wydarzeniu - 07.10.2004 rok, Medal przyznany przez Zarząd Polskiego Radia S.A. z okazji Jubileuszu 80-lecia Polskiej Radiofonii – 22.03.2006 rok.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]