Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
2 maja 2023
Starostwo Powiatowe w Łowiczu i Muzeum w Łowiczu zaprasza wszystkich do udziału w kolejnej odsłonie Nocy Muzeów. Na wszystkich odwiedzających placówkę, 13 maja 2023 r. w godz. 17:00-22:00, jak co roku, czekać będą ciekawe propozycje.
W programie:
– oprowadzanie po wystawie „KULminacje. Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum KUL”, Wystawa prezentuje polskie malarstwo, rysunek, akwarelę, grafikę przełomu XIX i XX w. Uzupełniają je przykłady europejskiego malarstwa i grafiki z XVII i XVIII w. Ważną część ekspozycji stanowią również liczne wyroby rzemiosła artystycznego – głównie porcelany z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu, Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni. Godz. 17.00 i 21.00 (parter)

– „Klocki Noakowskiego” – warsztaty na wystawie „KULminacje…”, Na początku XX wieku Prof. Stanisław Noakowski zaprojektował klocki nawiązujące formą i możliwością złożenia do budowli pojawiających się w budownictwie od starożytności do konstrukcji z XX wieku. Uczestnicy będą mieli okazje ułożyć z owych zestawów drewnianych klocków wybrane budowle. Godz. 17.00 – 21.00 (parter)

– „Baw się z nami tradycjami” – warsztaty plastyczne inspirowane łowicką sztuką i kulturą ludową. Godz. 17.00 – 21.00 (II piętro)

– koncert w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łowiczu. Godz. 18.00 (kaplica)

– zwiedzanie ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikiem PTTK. Godz. 18.30 i 19.30 (I i II piętro)

– „Wystawa o wystawach…” ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie, Gdzie będzie można się dowiedzieć jakie wystawy gościły w Łowiczu na przełomie XIX i XX wieku oraz które z nich zostały tu stworzone, a które wpadły przejazdem. Godz. 20.00 (kaplica)

Współorganizatorami wydarzenia są: Archiwum Państwowe w Warszawie, Niepubliczna Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łowiczu i PTTK Oddział Łowicz.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]