Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
2 maja 2023
Starostwo Powiatowe w Łowiczu i Muzeum w Łowiczu zaprasza wszystkich do udziału w kolejnej odsłonie Nocy Muzeów. Na wszystkich odwiedzających placówkę, 13 maja 2023 r. w godz. 17:00-22:00, jak co roku, czekać będą ciekawe propozycje.
W programie:
– oprowadzanie po wystawie „KULminacje. Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum KUL”, Wystawa prezentuje polskie malarstwo, rysunek, akwarelę, grafikę przełomu XIX i XX w. Uzupełniają je przykłady europejskiego malarstwa i grafiki z XVII i XVIII w. Ważną część ekspozycji stanowią również liczne wyroby rzemiosła artystycznego – głównie porcelany z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu, Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni. Godz. 17.00 i 21.00 (parter)

– „Klocki Noakowskiego” – warsztaty na wystawie „KULminacje…”, Na początku XX wieku Prof. Stanisław Noakowski zaprojektował klocki nawiązujące formą i możliwością złożenia do budowli pojawiających się w budownictwie od starożytności do konstrukcji z XX wieku. Uczestnicy będą mieli okazje ułożyć z owych zestawów drewnianych klocków wybrane budowle. Godz. 17.00 – 21.00 (parter)

– „Baw się z nami tradycjami” – warsztaty plastyczne inspirowane łowicką sztuką i kulturą ludową. Godz. 17.00 – 21.00 (II piętro)

– koncert w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łowiczu. Godz. 18.00 (kaplica)

– zwiedzanie ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikiem PTTK. Godz. 18.30 i 19.30 (I i II piętro)

– „Wystawa o wystawach…” ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie, Gdzie będzie można się dowiedzieć jakie wystawy gościły w Łowiczu na przełomie XIX i XX wieku oraz które z nich zostały tu stworzone, a które wpadły przejazdem. Godz. 20.00 (kaplica)

Współorganizatorami wydarzenia są: Archiwum Państwowe w Warszawie, Niepubliczna Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łowiczu i PTTK Oddział Łowicz.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]