Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
30 lipca 2021
Łowickie Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej przy Oddziale PTTK w Łowiczu od 2013 roku realizuje wakacyjne bezpłatne spacery z przewodnikiem pod hasłem „Przewodnik czeka. Poznaj Łowicz z przewodnikiem PTTK”. Odbywają się one w każdą niedzielę czerwca, lipca i sierpnia. Minął właśnie cykl lipcowych wędrówek.
Pierwszy spacer odbył się, 4 lipca i poprowadził go Andrzej Słomski, a jego tematem była postać Generała Stanisława Klickiego w Łowiczu.

Przewodnik przybliżył postać gen. Klickiego, jego działania w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego oraz dzieje miasta w początkowym okresie XIX wieku i zmiany jakie w nim zachodziły m.in. budowa nowego ratusza i wyznaczenie ulicy Wjazdowej (dziś 3 Maja) oraz obiektów militarno-społecznych m.in. szpitala, apteki i stajni.

Spacer był również niecodzienną okazją do zwiedzenia Baszty Gen. Klickiego oraz będącego w prywatnych rękach pałacyku gen. Klickiego i pozostałych elementów ogrodu – kaplicy i domku dozorcy.

11 lipca, spacer prowadził Jacek Rybus, a jego tematem było „Dawne życie Księżaków” i tym samym, wizyta w Ośrodku Plenerowym Budownictwa Ludowego, czyli mini skansenie przy Muzeum w Łowiczu. Przewodnik zapoznał ze wszystkimi charakterystycznymi dla łowickiej kultury ludowej elementami życia mieszkańców łowickich wsi, tradycji, budownictwa, wystroju i życia codziennego.

Kolejny spacer, 18 lipca prowadziła Katarzyna Skierska-Pięta, która zabrała uczestników śladami arcybiskupów gnieźnieńskich w Łowiczu. Przybliżyła obecność arcybiskupów w życiu miasta, w obiektach architektury, placach oraz myślach, ideach i ludziach związanych z dworem prymasowskim.

Ostatni z lipcowych spacerów prowadził Zdzisław Kryściak, który powędrował szlakiem zakonów i klasztorów w Łowiczu. Uczestnicy odwiedzili katedrę łowicką, kościół pijarów i klasztor bernardynek. Niecodzienną okazją była możliwość zwiedzania byłych klasztorów: dominikanów – dziś szkoły, oraz bernardynów – dziś własność prywatna, częściowo wyremontowany obiekt z przeznaczeniem na Hotel „Klasztor” – 1469 – Centrum Edukacji Historycznej.

Przypominamy, że spacery przewodnickie są realizowane w ramach zadania publicznego finansowanego z budżetu Gminy Miasta Łowicz. Przewodnik czeka w każdą niedzielę, o godz. 13.00 na Starym Rynku w Łowiczu.

Przed nami cykl spotkań sierpniowych, podczas których poznamy m.in. rolę kolei w Łowiczu, ślady PRL wmieście, historię jarmarków i targów, związki Tadeusza Kościuszki z miastem oraz ślady wielkich architektów działających w Łowiczu. Przypominamy, że podczas spacerów poza wiedzą, można również zebrać cykl trzech unikatowych pocztówek.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]