Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
7 grudnia 2022
Seniorzy i wolontariusze akcji „Zjedz obiad z seniorem”, spotkali się na wspólnej kolacji z okazji Mikołajek. Spotkanie odbyło się, 6 grudnia 2022 r. w Restauracji „Polonia w Zaciszu” w Łowiczu. Była zabawa, prezenty i Święty Mikołaj.
Mikołajki przebiegały w bardzo radosnej i rodzinnej atmosferze. Wolontariuszki Agnieszka Hulbój i Agnieszka Kołaczek podarowały każdemu z uczestników słodkie upominki oraz ramki ze zdjęciem grupowym na pamiątkę. Uśmiechy na twarzach wywołał Święty Mikołaj, w którego wcielił się wolontariusz Jacek Rybus, rozdając prezenty za powiedziany wierszyk lub zaśpiewaną piosenkę. Wśród upominków był m.in. kubek, herbata i ciepłe skarpety.

W spotkaniu uczestniczyło pięć seniorek oraz kilkunastu wolontariuszy. Obecny był również burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, który od samego początku wspiera akcję. Niestety kilku zaproszonych seniorów rozchorowało się. Kolacja zaniesiona została im do domu.

Przypominamy, że głównym celem akcji „Zjedz obiad z Seniorem” jest przeciwdziałanie samotności osób starszych. W ramach akcji wolontariusze spotykają się ze starszymi, samotnymi osobami na wspólnym obiedzie. Są one symbolicznym pretekstem do spotkania się. Obiady te przez trzy lata sponsorowali właściciele lokalnych restauracji, goszcząc u siebie wolontariuszy i seniorów. Spotkania w tej formie zawieszone zostały z powodu pandemii Koronawirusa.

Po złagodzeniu pandemii postanowiono wrócić do spotkań, z powodów organizacyjnych tylko w jednej restauracji. Koszty obiadów w ramach akcji postanowił zasponsorować ratusz. W przyszłym roku planowane jest wrócenie do wcześniejszej wersji, jeśli tylko wolontariusze uzyskają wsparcie u właścicieli, łowickich restauracji.

Od czasu do czasu uczestnicy akcji spotykają się w większym gronie, np. umawiają się na wyjście do kina. Latem spotkali się również działce u znajomego jednej z wolontariuszek, gdzie mogli porozmawiać i wziąć udział w zabawach i konkursach sprawnościowych.

Spotkanie Mikołajkowe symbolicznie zamknęło czwartą edycje akcji. Czy będzie piąta? Mamy nadzieje, ze tak. Bo to bardzo pożyteczna akcja.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]