Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
‹‹    A-    A+
Co? Gdzie? Kiedy?
30 kwietnia - 3 maja 2023
Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału Majówce w Skansenie w Maurzycach, która odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2023 r. Na tę okazję przygotowany został specjalny program wydarzenia:

W niedzielę, 30 kwietnia – odbędą się dwa oprowadzania po skansenie – o godz. 11.00 i 14.00. Spotkanie z przewodnikiem przy kasie skansenu.

W poniedziałek, 1 maja w godz. 12.00 – 17.00 odbędą się warsztaty rękodzielnicze, na których będzie można poznać tajniki haftu płaskiego cieniowanego, który zaprezentowany zostanie zarówno w wersji ręcznej, jak i ręczno-maszynowej.

O godz. 12.00 i 15.00 odbędą się warsztaty plastyczne pt. „Budujemy łowicką chałupę”, podczas których dzieci dowiedzą się, jak wyglądały księżackie domostwa, z czego je budowano i jak je ozdabiano, a następnie będą mogły wykonać własną „chałupę” z użyciem różnych materiałów plastycznych.

O godz. 12.00 odbędzie się wernisaż wystawy w 160. Rocznicę Powstania Styczniowego „Poszli nasi w bój bez broni…”. Wystawa prezentowana będzie w budynku plebanii.

Ponadto o godz. 12.30 i 15.00 przy budynku kasy na chętnych, będzie czekał przewodnik, który oprowadzi po skansenie. We wtorek, 2 maja spotkanie przewodnikiem o godz. 12.00.

W środę, 3 maja w godz. 12.00 – 17.00 odbędą się warsztaty rękodzielnicze dotyczące malowania na tkaninie oraz warsztaty plastyczne „W wiejskiej szkole”, podczas których uczestnicy spróbują pisania gęsim piórem i stalówką. Ponadto udostępniona będzie do zwiedzania wystawa „Poszli nasi w bój bez broni…”, a o godz. 12.30 i 15.00 przewodnik oprowadzi chętnych po skansenie (zbiórka przy budynku kasy).

Na wydarzenia obowiązuje bilet wstępu do skansenu.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]