Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
‹‹    A-    A+
Maciej Rybus
Pan Maciej Rybus urodził się w dniu 19 sierpnia 1989 roku w Łowiczu. Swoją karierę piłkarską rozpoczął w klubie Pelikan Łowicz. W dniu 15 listopada 2007 roku zadebiutował w Legii Warszawa, w meczu Pucharu Ekstraklasy przeciwko Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Po dobrym występie w tym meczu, trener Legii, Jan Urban postanowił, że młody zawodnik będzie od tej pory trenował z pierwszym zespołem. W Ekstraklasie zadebiutował w dniu 24 listopada 2007 roku, kiedy to pojawił się na boisku w 86. minucie spotkania z Polonią Bytom (1:2).

W dniu 8 grudnia 2007 roku, w meczu z Górnikiem Zabrze Maciej strzelił swoją pierwszą bramkę dla Legii w rozgrywkach Ekstraklasy. Ostatni mecz w barwach Legii rozegrał w dniu 24 lutego 2012 roku w 1/16 finału Ligi Europy ze Sportingiem Lizbona. W Legii Warszawa, w latach 2007–2012 rozegrał łącznie 132 spotkania, w których zdobył 16 bramek. W tym czasie zdobył z Legią Superpuchar Polski oraz trzykrotnie sięgał po trofeum Pucharu Polski. W dniu 13 lutego 2012 roku został zawodnikiem rosyjskiego Tereka Grozny. Klub ze stolicy Czeczenii zapłacił za niego 2,7 mln euro. Zawodnik był 3. najdroższym graczem sprzedanym przez Legię (po Łukaszu Fabiańskim i Dawidzie Janczyku) i 2. (po Marcinie Komorowskim) kupionym przez Terek. W Priemjer-Liga zadebiutował w dniu 3 marca 2012 roku w wygranym meczu (1:0) z Tom Tomsk, zaś pierwszego gola w nowym klubie zdobył w drugim występie, w ligowym meczu przeciwko FK Krasnodar (3:1). W barwach Tereka Rybus rozegrał łącznie 109 spotkań, w których strzelił 18 goli i zanotował 20 asyst.

W dniu 21 czerwca 2016 roku podpisał trzyletni kontrakt z francuskim klubem Olympique Lyon. W nowym zespole zadebiutował w dniu 19 sierpnia 2016 roku w wygranym meczu (2:0) 2 kolejki Ligue 1 przeciwko SM Caen. W dniu 14 września 2016 roku w wygranym meczu (3:0) fazy grupowej z Dinamem Zagrzeb debiutował w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W dniu 19 lipca 2017 roku podpisał trzyletni kontrakt z rosyjskim Lokomotiwem Moskwa. W reprezentacji Polski zadebiutował w dniu 14 listopada 2009 roku w meczu towarzyskim (pierwszym pod wodzą Franciszka Smudy) przeciwko Rumunii rozegranym w Warszawie. W debiucie na boisku spędził 16 minut. Pierwszego gola zdobył w kolejnym meczu towarzyskim przeciwko Kanadzie w dniu 18 listopada 2009 roku. Został powołany przez selekcjonera Franciszka Smudę, na współorganizowane przez Polskę, Euro 2012. Na tym turnieju wystąpił w dniu 8 czerwca 2012 roku w zremisowanym meczu (1:1) z Grecją w Warszawie.

W dniu 4 czerwca 2013 roku strzelił 1300 gola w historii kadry Polski. W dniu 12 maja 2016 roku znalazł się w powołanej przez Adama Nawałkę kadrze reprezentacji na Euro 2016. Z wyjazdu na turniej ostatecznie wyeliminowała go jednak kontuzja barku. Łącznie w kadrze rozegrał aż 48 spotkań i jest jednym z kandydatów branych pod uwagę do udziału w Mistrzostwach Świata w Rosji 2018. Maciej Rybus w swojej bogatej karierze nie zapomniał o miejscu, z którego wyrósł. Od 2012 roku czynnie włącza się w organizację dużej charytatywnej imprezy w rodzinnym Łowiczu, turniej pn. „Gwiazdy na Gwiazdkę”. Jest jego ambasadorem, swoją aktywnością promuje miasto w mediach ogólnopolskich. Jest kapitanem występującej w tym turnieju drużyny, zaprasza do naszego miasta wielu znanych zawodników. Maciej Rybus jest bez wątpienia wzorem do naśladowania dla wszystkich młodych sportowców.

To wybitny sportowiec i wspaniała osobowość, która zasługuje na uhonorowanie ze strony swojego rodzinnego miasta.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]