Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
‹‹    A-    A+
Lucjan Zieliński
(1906 - 1991)
„Łan”, "Smuga”, „Wojciech”
Uczęszczał do III LO im. J. Piłsudskiego w Łodzi, które ukończył w 1925 roku. Rozpoczęta jeszcze w szkole średniej działalność w harcerstwie miała wpływ na decyzję o wstąpieniu przez niego do wojska. W 1927 roku zapisał do Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowie- Komorowie. Ukończył ją w 1930 r. uzyskując stopień podporucznika. Służbę stałą odbywał w 28 Pułku Strzelców kaniowskich „Dzieci Łodzi” w Łodzi.

W 1933 roku awansował do stopnia porucznika. W latach 1936-1938 był instruktorem w Szkole Podchorążych Wojsk Łączności w Zegrzu. Uczestnik kampanii wrześniowej. Z dniem 1 lipca 1941 roku mianowany został przez komendanta okręgu warszawskiego ZWZ, płk. Alojzego Horaka, komendantem ZWZ w obozie skierniewickim. Na tym stanowisku pozostał do 30 czerwca 1943r. w okresie dwóch lat dowodzenia obwodem doprowadził do scalenia organizacji konspiracyjnych o charakterze wojskowym w Armię krajową.

1 lipca 1943 r. objął dowodzenie nad obwodem Łowicz( kryptonim „Łyska”. Na jego rozkaz wykonywano wyroki na zdrajcach, funkcjonariuszach policji i Gestapo. W 1962 r. został członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Od roku 1967 aktywnie działał jako członek Zarządu Klubu Kombatantów oraz Okręgowej Komisji Historycznej przy Zarządzie Okręgu ZBOWiD w Łodzi.

Był autorem wielu opracowań na temat działań Armii „Łódź” we wrześniu 1939 r. oraz działalności Armii Krajowej w obwodach Skierniewice i Łowicz. Odznaczony m.in. krzyżem walecznych, Złotym Krzyżem z Mieczami.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]