Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
3 listopada 2014
Zespól Śpiewaczy „Ksinzoki” i Akademicki Zespół Folklorystyczny „Masovia” reprezentowały Łowicz podczas wieczoru artystycznego pt. „Przybliżenie regionu Mazowsze – Ziemia Łowicka” w ramach cyklu Bielańskich Spotkań w Podziemiach Kamedulskich w Warszawie.
Obecność łowickiej delegacji podyktowana była zaproszeniem, jakie wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Łowiczu od burmistrza dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Rafała Miastowskiego oraz rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Stanisława Dziekońskiego i koordynatora Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW ks. prof. dr hab. Henryka Skorowskiego.

Śpiewakom i tancerzom towarzyszył pracownik Wydziału Promocji, Kultury Sportu i Turystyki Jacek Rybus, który przedstawił licznie zebranym warszawiakom, historię Łowicza i Ziemi Łowickiej. Wystąpienie wsparte zostało prezentacją multimedialna ukazującą m.in. łowickie zabytki i folklor.

Łowiczanie zadbali nie tylko o wrażenia wizualne, ale także o smakowe. Częstowali chlebem ze smalcem i ogórkiem, a także pierogami, przygotowanymi przez znaną gospodynię KGW ze Strzelcewa Zofię Myckę. Warszawiacy byli zachwyceni spotkaniem.

Podczas spotykania w Podziemiach Kamedulskich Kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, obecny był znany łowickiej społeczności ks. Wojciech Drozdowicz, który przez kilka lat był wikariuszem w obecnej Bazylice Katedralnej w Łowiczu.

Od łowiczan dostał on na pamiątkę lalkę łowicką. Ks. Wojciech nie krył zruszenia spotkaniem i sympatią, jaka okazali mu łowiczanie. Jak sam stwierdził w Łowiczu był bardzo krótko, ale zapadł on mu głęboko w pamięci. Cieszył się, że łowiczanie o nim pamiętają.

Koordynatorem wyjazdu był przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Henryk Zasępa.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]