Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
30 stycznia 2014
Przewodnicy Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działającego przy oddziale PTTK w Łowiczu, wzięli udział w kolejnym „Śpiewograniu”. Udział w imprezie był nie tylko możliwością spotkania się w gronie przewodnickim, ale przede wszystkim okazją do promocji Łowicza i Ziemi Łowickiej, o czym przewodnicy łowickiego PTTK zawsze pamiętają, podczas swoich krajoznawczych wyjazdów.
Nie inaczej było i tym razem. Imprezę tradycyjnie zorganizowało Koło Przewodników im. Henryka Czyby przy oddziale PTTK w Tychach.

Tym razem „Śpiewogranie” odbyło się, 24-25 stycznia 2014 r. w Milówce koło Żywca, a uczestniczyło w nim ponad 40 przewodników z całej Polski. Wśród nich byli przedstawiciele kół z Tychów, Gryfina, Malborka, Kielc, Wrocławia, Szczecina, Gdyni, Wałbrzycha, Legnicy, Rzeszowa oraz Sandomierza. Łowicz reprezentowali Zdzisław Kryściak, Dariusz Milczarek oraz Jagoda i Mirosław Lendzion.

Pierwszego dnia imprezy grupa przewodników wyruszyła na Przełęcz Przegibek leżącą na terenie Beskidu Żywieckiego, aby zdobyć położony na wysokości 1144 m. szczyt Będoszki Wielkiej.

Na przełęczy położone jest schronisko Przegibek, prowadzone przez Annę i Janusza Frontów. Rodzinna i przyjazna atmosfera, jaka panuje w schronisku oraz malownicze położenie obiektu zachęca do odwiedzin tego miejsca o każdej porze roku.

Następnego dnia uczestnicy zlotu odwiedzili Milówkę, w której mogli zobaczyć prezentację tzw. Godów Żywieckich, starą tradycję, występująca tylko na niewielkim obszarze Żywiecczyzny. Na rynku w Milówce odbyła się m.in. prezentacja zespołów kolędniczych oraz konkurs strzelania z bata, a na terenie mini skansenu swoje programy prezentowało 17 zespołów. W godzinach popołudniowych udano się do Koniakowa i Istebnej, aby zwiedzić izbę haftu koniakowskiego, kurną chatę oraz zabytkowy kościół.

Podczas „Śpiewogrania” każdy z uczestników zlotu został obdarowany przez łowiczan różnego rodzaju materiałami promocyjnymi, wśród których były karty pocztowe firmy Folkstar.pl, ulotki o atrakcjach regionu łowickiego, a także kalendarze łowickie, pozyskane z Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Materiały te trafiły, co ważne jest podkreślenia, w ręce osób bezpośrednio związanych z ruchem turystycznym, przewodników i pilotów turystycznych oraz właścicieli biur podróży.

Jeden z kalendarzy łowickich zawiśnie w domu Ireny Golec, matki braci Golców, pochodzących z Milówki. Podczas spotkania z uczestnikami „Śpiewogrania” prezentowała ona gwarę i kulturę ludową.

Kolejne „Śpiewogranie” odbędzie się za rok. Znając wartość tych spotkań, łowiccy przewodnicy z pewnością, będą w nich uczestniczyć.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]