Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Co? Gdzie? Kiedy?
8 października 2021, 19:00

Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert inauguracyjny 22 edycji OCH! Film Festiwal. Wydarzenie zainauguruje w piątek, 8 października o godz. 19.00 występ Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Bilety w cenie 50 zł od 1 października, są do nabycia w kasie kina Fenix i online na www.lok.art.pl

Orkiestrę Klezmerska Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona Anskiego.

Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie. Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych.

Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia. Dzisiaj sejneńscy muzycy grają w najciekawszych formacjach muzyki tradycyjnej, współczesnej i improwizowanej. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach. Specjalnie dla Orkiestry sejneńskiej muzykę napisali: David Krakauer, Kathleen Tagg, Marcin Masecki i Paweł Szymański.

Muzycy i instrumentarium: Dominika Korzeniecka perkusja, Borys Pol perkusja, Michał Jachimowicz tuba, Hubert Okulanis sakshorn altowy, Zosia Głowińska waltornia, Mateusz Sznejkowski puzon suwakowy, Milena Moniuszko wibrafon, cymbały, Dominik Sekura trąbka, Kacper Szroeder trąbka, Marcin Dąbrowski trąbka, Michał Popiel trąbka, Paweł Jaczewski saksofon altowy, klarnet, Maja Misiukanis saksofon altowy, Maja Głowińska saksofon altowy, Jan Głembocki saksofon altowy, klarnet basowy, Mikołaj Pol wibrafon, cymbały, Michał Moniuszko kontrabas, mandolina, Wojciech Szroeder akordeon.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu na stronie: www.facebook.com/OCHFF

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]