Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
‹‹    A-    A+
Co? Gdzie? Kiedy?
10 lipca 2022, 18:00


W kościele pijarskim pw. Matki Bożej Łaskawej i Świętego Wojciecha w Łowiczu, w niedzielę, 10 lipca 2022 r. o godz. 18.00, będzie można wysłuchać koncernu organizowanego w ramach 23. edycji Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski”. Tym razem przed publicznością wystąpi kwartet saksofonowy THE WHOOP GROUP w składzie: Jakub Muras – saksofon sopranowy, Mateusz Dobosz – saksofon altowy, Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy, Szymon Zawodny – saksofon barytonowy.

Program koncertu: V. Monti (opr. J. Muras) – Czardasz, W.A. Mozart (opr. J. Muras) – uwertura do opery „Wesele Figara”, A. Vivaldi (opr. K. Koszowski) – „Cztery pory roku” (fragmenty), E. Grieg (opr. K. Koszowski) – Utwory liryczne (wybór), G. Lago – „Sarajevo” z cyklu „Ciudades”, K. Koszowski – „Evolution of classical music”. Prowadzenie: Agata Kawełczyk–Starosta.

Wstęp wolny.

Saksofon często występuje w orkiestrze symfonicznej i zespołach kameralnych, ale największą karierę zrobił w muzyce jazzowej. Został skonstruowany w połowie XIX wieku przez belgijskiego budowniczego instrumentów muzycznych Adolpha Saxa i od jego nazwiska wziął swoją nazwę. By jak najlepiej wykorzystać możliwości brzmieniowe nowego instrumentu, Sax stworzył cztery jego odmiany: barytonową, altową, tenorową i sopranową.

Te cztery rodzaje saksofonu będzie można zobaczyć i usłyszeć na koncertach The Whoop Group. Jego członków łączy nie tylko miłość do muzyki, ale także więzy przyjaźni. „To czterej niezwykle kreatywni wirtuozi saksofonu, którzy razem tworzą niebezpieczną broń muzyczną o potężnej sile rażenia…”, powiedział o nich słynny kompozytor muzyki filmowej Jan A. P. Kaczmarek.

Każdy z nich jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych w Polsce i za granicą. Ich debiut fonograficzny – płyta „Crimes” (ang. zbrodnie) z 2018 roku – przyniósł im nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 w kategorii „Odkrycie Roku”. Międzynarodowy rozgłos zyskali dzięki singlowi z tego albumu – „Burzy” Antonia Vivaldiego – która w Internecie została odtworzona ponad 30 milionów razy!

Utwór ten, fragment z koncertu skrzypcowego „Lato” z „Czterech pór roku”, zabrzmi na koncercie Kolorów Polski obok innych przebojów, takich jak uwertura do „Wesela Figara” Mozarta czy Czardasz Vittoria Montiego. Dzieła klasyczne i współczesne muzycy często sami aranżują na swój skład instrumentalny, wykazując się nieprzeciętną pomysłowością i kreatywnością.

Chętnie wykonują też inne gatunki muzyczne, takie jak jazz, muzyka filmowa czy hip-hop. Koncertują w wielu krajach europejskich, biorą udział w prestiżowych festiwalach, m.in. Un Violon sur le Sable w Royan (Francja), Christopher Summer Music Festival w Wilnie (Litwa) czy La Folle Journée (edycja polska w Warszawie).

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]