Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
‹‹    A-    A+
Aktualności
20 grudnia 2022
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” razem z zespołem „Pectus”, 19 grudnia 2022 r. wystąpiły na Spotkaniu Opłatkowym Samorządowców Województwa Łódzkiego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wśród zaproszonych gości obecni byli również samorządowcy z powiatu łowickiego m.in. starosta łowicki Marcin Kosiorek, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Waldemar Wojciechowski, radny miejski w Łowiczu Michał Trzoska i wójt gminy Kocierzew Płd. Agnieszka Wojda. Jednym z prowadzących modlitwę biskupów był Andrzej Dziuba, ordynariusz Diecezji Łowickiej.
Spotkanie wigilijne rozpoczęło się odśpiewaniem tradycyjnej kolędy „Wśród nocnej ciszy” przez „Koderki”. Następnie marszałek Grzegorz Schreiber i wojewoda Tobiasz Bocheński złożyli wszystkim serdeczne życzenia. Podsumowali oni również mijający rok. Jak przyznali, nie należał on do łatwych. Była pandemia, teraz jest wojna za wschodnią granicą.

Pomimo tych trudności udało się jednak „zachować człowieczeństwo i co najważniejsze, miłość do drugiego człowieka, do ludzi, którzy musieli uciekać z własnych domów, z kraju ogarniętego wojną, by u nas, w Polsce szukać ratunku” - mówił Grzegorz Schreiber.

W czasie spotkania „Koderki” zaprezentowały kolędy i pastorałki. Wśród nich były m.in. „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i pastorałka „Betlejemski i łowicki” autorstwa śp. bp Józefa Zawitkowskiego.

Na scenie zaprezentowała się grupa 50 dzieci z kapelą w składzie: Szymon Mońka (Akordeon), Weronika Mońka-Chwała (skrzypce), Michał Czapnik (klarnet), Maciej Czapnik (kontrabas) i Jeremi Kowalski (bębenek z tralką).

Na zakończenie świątecznego spotkania wystąpił zespół „Pectus”, w którego repertuarze również nie zabrakło pastorałek. Warto podkreślić, że po zakończeniu koncertu „Koderki” miały okazję spotkać się z członkami zespołu Pectus i specjalnie dla nich zaśpiewa „Zornickę”, popularną kolędę golaską.

Na stornie Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu „Koderki” na Facebooku można obejrzeć nagranie z tego spotkania.

„Koderkom” gratulujemy wspaniałego występu. Jesteśmy z Was bardzo dumni!


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]