Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Julian Walendziak
(1922 - )
Absolwent Szkoły Powszechnej. Rozpoczął edukację w łowickim gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego, lecz naukę przerwała napaść Niemiec na Polskę. Działacz tajnych organizacji i partyzantki w czasie II wojny światowej. Objął dowództwo kompanii Warszawa Śródmieście oraz kierownictwo nad sekcją oddziałów specjalnych. W tym czasie jego kompania wzięła udział w wielu akcjach mających za cel zdobycie pieniędzy.

Był wykonawcą wyroków na konfidentach Poraziku i Puchalskim. Ich działalność doprowadziła do aresztowania ok. 100 żołnierzy Armii Krajowej. Po wyzwoleniu Łowicza – Pana Walendziaka aresztowali funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Po przesłuchiwaniach wyszedł na wolność. Julian Walendziak odznaczony został m.in. Krzyżem Walecznych, dwoma Krzyżami Armii Krajowej.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]