Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Jan Zbudniewek
(1898 - 1981)
W 1915 roku zorganizował w rodzinnej wsi szkołę elementarną. Absolwent Państwowego Gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego. W 1919 roku podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1935 roku został mianowany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Państwowego Gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Łowiczu, zaś w 1938 roku został dyrektorem I Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Ks. J. Poniatowskiego.

Miał wielki wpływ na uspokojenie środowiska nauczycielskiego w szkole, wyciszenie antagonizmów i niechęci o różnym charakterze. Kierował tajnym nauczaniem w powiecie łowickim w czasie okupacji hitlerowskiej. Dnia 1 lutego 1945 roku objął stanowisko dyrektora Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu.

To dzięki niemu ruszyła średnia szkoła ogólnokształcąca w 1945 roku. Wtedy też uratował młodzież męską szkoły przed pracą na rzecz radzieckiego wojska, a być może przed wywózką. Został pierwszym dyrektorem Liceum Medycznego. Ogółem w zawodzie nauczyciela pracował 50 lat. Był przewodniczącym Koła Wychowanków.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]