Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Jan Kaźmierczak
(1918 - 2004)
W 1939 roku wziął udział w wojnie obronnej jako cywil. Przewoził broń z jednostki wojskowej w Łowiczu do Warszawy. W czerwcu 1940 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Należał do plutonu „Żołądź” pod dowództwem Stanisława Jaski z Chąśna. Miał pseudonim „Sęp”. Uczestniczył w wielu akcjach konspiracyjnych, w tym w odbiorze zrzutów lotniczych z Anglii, które odbyły się pod Chąśnem.

Dnia 2 czerwca 1942 roku wykonał wyrok na szefa Arbeitsamtu w Łowiczu Buholza. Wyrok wykonał sam. Długo po wojnie nie przyznawał się do udziału w konspiracji i do wykonania wyroku na Buholzu. Ujawnił się dopiero w 1976 roku. Otrzymał wiele odznaczeń i medali, przyznanych przez władze rządu emigracyjnego w Wielkiej Brytanii i władze Polski, choć nadano mu je późno.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]