Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
18 kwietnia 2014
Trzyosobowa delegacja łowickich przewodników PTTK, uczestniczyła w 39 rajdzie Szlakiem Łuki Bakowicza. Udział przewodników w imprezie, związany był zaproszeniem, jakie otrzymali od Oddziału PTTK w Sieradzu. Trasa rajdu prowadziła z Warty przez Poprężniki do Goszczanowa. W sumie do pokonania było 14 km. W rajdzie wzięła udział niezwykle duża liczba uczniów szkół z powiatu sieradzkiego. Jak podają organizatorzy było ich ok. 500 osób.
Rajd Szlakiem Łuki Bakowicza ma bardzo długą tradycję na Ziemi Sieradzkiej. Powstał w związku z powieścią Teodora Goździkiewicza pt. „Sprawy Łuki Bakowicza”. Postać Goździkiewicza jest bliska również Łowiczowi. Pisarz często w swojej powieści przywoływał wątki biograficzne. Pisał o swoich rodzinnych ziemiach jak również o swojej drugiej ojczyźnie Ziemi Łowickiej.

Podczas rajdu można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat zmagań powstańców na Ziemi Sieradzkiej w 1863 r. Przeprowadzono także konkursy dla młodzieży. Na wszystkich uczestników rajdu, na końcu trasy w gospodarstwie agroturystycznym „Amazonka” w Goszczanowie, czekała grochówka z kiełbasą. Wręczono także nagrody i odznaki „Miłośnika Ziemi Sieradzkiej”.

Korzystając z okazji łowiccy przewodnicy na ręce Wiesławy Sujeckiej prezes Oddziału PTTK w Sieradzu przekazali dla sieradzkich bibliotek 10 szt. „Kolorów” Teodora Goździkiewicza wydanych przez Powiatową Bibliotekę Publiczna w Łowiczu. Książka opisuje czasy i życie Józefa Chełmońskiego.

Rajd był także doskonała okazją zareklamowania regionu łowickiego. Tradycyjnie przewodnicy wręczyli opiekunom szkół sieradzkich materiały promocyjne zachęcające do odwiedzenia z młodzieżą Łowicza i Ziemi Łowickiej.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]