Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
24 kwietnia 2014
Łowicki oddział PTTK i działające przy nim Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej otrzymało II miejsce w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu pn. „Z historii i tradycji turystyki i krajoznawstwa w Polsce”. Nagroda została przyznana za publikację pt. „Zarys dziejów Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Łowiczu (1908-2012). Książka została wydana z okazji Jubileuszu 50-lecia Koła Przewodników PTTK, dzięki wsparciu Burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego.
Publikacja powstała, by zachować pamięć o działaczach PTK i PTTK związanych z łowickim przewodnictwem. Na czele zespołu redakcyjnego stał Krzysztof M. Wiśniewski, ale swój udział w powstaniu książki miało liczne grono przewodników łowickich. Na ponad 150 stronach zamieszczone zostały m.in. dzieje krajoznawstwa i przewodnictwa na Ziemi Łowickiej, opisana działalność PTK i PTTK oraz wielu postaci związanych z organizacją, a także wspomnienia przewodników łowickich i symbole Koła Przewodników.

Jury konkursu, jak można przeczytać na dyplomie, doceniło „pracę o pasji poznawania i przekazywania wiedzy innym, świadczącą o integracji środowiska przewodnickiego i jednocześnie rzetelnie dokumentującej działalność Oddziału i Koła Przewodników”. List gratulacyjny podpisali Prezes Zarządu Głównego PTTK Roman Bargieł i Przewodniczący Komisji Historii i Tradycji ZG PTTK Edward Wieczorek. Razem z Dyplomem Zarządu PTTK Koło otrzymało album „Kresy”, który wzbogacił bibliotekę krajoznawczą Koła.

„Podjęliśmy się trudnej roli opisania fragmentów z dziejów łowickiego przewodnictwa. Zdajemy sobie sprawę, że publikacja nie wyczerpuje w pełni tematu. Dlatego też nosi nazwę „szkic dziejów” PTK i PTTK oraz Koła Przewodników. Mamy nadzieję, że praca ta napisana wysiłkiem przewodników będzie drogowskazem dla innych badaczy, by podjęli się pełnego opracowania dziejów organizacji”. – można przeczytać we wstępie publikacji.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]